Strona głównaPoradyMecenas Łódź

Mecenas Łódź

Mecenas Łódź – które łódzkie uczelnie kształcą mecenasów?

Nazwanie adwokata bądź radcy prawnego mecenasem nikogo nie dziwi, choć tytuł ten używany jest jedynie w Polsce. Zawodu mecenasa nie odnajdziemy w przepisach prawa. Utrwalił się w społeczeństwie i funkcjonuje w świadomości ludzi, choć w rzeczywistości nie jest zawodem a zwyczajową nazwą, używaną na określenie osób pracujących w kancelariach adwokackich czy radcowskich. Mecenas Łódź to właśnie prawnik, który ukończył łódzką uczelnię i pracuje w łódzkiej kancelarii.

Czy prawnicy akceptują tytułowanie ich mecenasami?

Osoby wykonujące prestiżowe zawody, a do takich niewątpliwie należy zawód prawnika, lubią, gdy zarówno w wypowiedziach pisemnych, jak i stosunkach bezpośrednich, petenci ich tytułują. Nic w tym dziwnego, ponieważ zdobycie konkretnego tytułu wymaga wielu lat edukacji – ogromnego poświęcenia i nakładu pracy. Czy jednak mecenas Łódź to odpowiednia nazwa? Wydaje się, że tak. Prawnicy nie oburzają się, gdy ktoś nazywa ich mecenasami. Nazwa przyjęła się w polszczyźnie i funkcjonuje na równi ze wspomnianym prawnikiem.

Mecenas Łódź – jakie wykształcenie należy zdobyć, by zostać adwokatem lub radcą prawnym?

Pierwszym krokiem jest podjęcie studiów prawniczych. Różnice w edukacji pojawiają się dopiero na etapie podejmowania aplikacji – wówczas świeżo upieczony mgr prawa musi zdecydować, w którym chce pójść kierunku. Przykładowo, by zostać radcą prawnym , należy ukończyć trzyletnią aplikację radcowską i zdać pisemny egzamin radcowski. Po złożeniu ślubowania, radca prawny z powodzeniem może wykonywać zdobyty zawód. Oczywiście mecenas Łódź doświadczenie zdobywa już wcześniej – po wpisaniu na listę aplikantów może stawiać pierwsze kroki w kancelarii radcowskiej. Aplikantów zatrudnia m.in. łódzka Kancelaria Prawna Madejczyk.  Z kolei by zostać adwokatem, należy ukończyć aplikację adwokacką, czyli odbyć praktyki w adwokaturze oraz zdać egzamin adwokacki. Zarówno radca prawny, jak i adwokat świadczą pomoc prawną. Zasadnicza różnica jest jednak taka, że radca prawny nie może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Które łódzkie uczelnie umożliwiają podjęcie studiów prawniczych?

Oczywiście najlepiej, gdy przyszły aplikant ukończy prawo na uniwersytecie, choć w ostatnich latach powstało wiele uczelni prywatnych, oferujących kształcenie na równie wysokim poziomie. Niemniej jednak w czołówce wciąż pozostaje Uniwersytet Łódzki i jego Wydział Prawa i Administracji, który oferuje kształcenie na wielu kierunkach (m.in. prawo, administracja, polityka społeczna, prawo medyczne, prawo ochrony danych osobowych, prawo podatkowe i rachunkowość, prawo zatrudnienia – kadry i płace). Mecenas Łódź – takiego tytułu może używać również osoba, która ukończyła studia prawnicze w łódzkiej Społecznej Akademii Nauk. Ciekawe kierunki powiązane z  prawem oferuje również Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments