Strona głównaPoradyPorady pro bono – dlaczego warto skorzystać

Porady pro bono – dlaczego warto skorzystać

Pro bono – co to znaczy

Oryginalna fraza brzmi w całości pro publico bono, co z łaciny znaczy dosłownie dla dobra publicznego. Określenie oznacza zatem profesjonalne porady i usługi wykonywane za darmo dla dobra interesu publicznego. Usługi pro publico bono nie są niczym nowym, funkcjonowały już w świecie starożytnym. W dzisiejszych czasach zyskały szczególną popularność ponieważ w ten sposób firmy mogą się wypromować na rynku. Podmioty świadczące tego typu usługi to na przykład firmy prawnicze ale również firmy marketingowe i reklamowe, firmy medyczne i szpitale. Istnieją również fundacje, które działają właśnie na zasadzie pro bono.

Porady pro bono – przykłady z życia codziennego

Prawdopodobnie najczęściej występującą usługą pro bono są porady prawne. Porady pro bono w kontekście prawnym są opisane szerzej poniżej. Jakie są jednak inne przykłady z życia codziennego, w których możemy skorzystać z darmowej pomocy? W ramach pro bono można na przykład skorzystać z darmowych szkoleń pielęgniarskich lub szkoleń pierwszej pomocy. Istnieje wiele organizacji pielęgniarskich oferujących szkolenia pro bono, takie szkolenia najczęściej skierowane są do instytucji i organizacji ale można również zapisać się w ramach tworzenia mniejszej grupy. Innym przykładem są oferty firm konsultingowych gdzie można umówić się na spotkanie z szefem danej firmy i porozmawiać na temat pomysłów i strategii dotyczących naszego pomysłu na biznes. Spotkania takie są najczęściej organizowane cyklicznie i można się na nie zapisać telefonicznie lub online. Firmy marketingowe również zapraszają do swoich siedzib gdzie można porozmawiać na temat strategii marketingowych.

Prawne porady pro bono

Porady pro publico bono to w dalszym ciągu przede wszystkim porady prawne. W zasadzie prawie każda szanująca się kancelaria prawna oferuje darmowe porady w ramach usługi pro publico bono. Taka pomoc prawna obejmuje wszystkie dziedziny prawa, którym dana kancelaria się zajmuje i jest nastawiona na pomoc dostosowaną do indywidualnego przypadku. Sposób organizacji takich porad zależy od formy pracy danej kancelarii. Najczyściej przyjmuje on trzy formy. Stały dyżur radcy prawnego w siedzibie kancelarii, dyżur w siedzibie innej instytucji, która zajmuje się promowaniem porad pro publico bono lub możliwość zorganizowania spotkania i porady po umówieniu się na spotkanie.
Co ciekawe istnieje wiele instytucji, które zajmują się promowaniem porad pro bono w zakresie prawa. W swoich siedzibach zrzeszają rożne kancelarie i organizują stałą pomoc prawną w ramach por bono. Jest to z pewnością inicjatywa warta uwagi i pomocna dla zwykłego obywatela, który często jest zagubiony w gąszczu ciągle zmieniających się ustaw i regulacji prawnych.