Strona głównaPoradySpecjalistyczny język angielski – podstawowe informacje

Specjalistyczny język angielski – podstawowe informacje

Język prawniczy

Język prawniczy to dla wielu osób po prostu czarna magia. Takie określenie zupełnie nie dziwi skoro język prawniczy faktycznie przesycony jest bardzo często zupełnie niezrozumiałymi zwrotami, a także pełen jest zwrotów wywodzących się z innych języków, które w ogóle nie są tłumaczone. W przypadku języka prawniczego chodzi głównie o zwroty łacińskie. Ich nagromadzenie w terminologii prawniczej w ogóle nie dziwi, przecież cały nasz system prawny w dużej mierze opiera się właśnie na kodeksie prawa rzymskiego i jego koncepcjach – a te jak wiadomo oryginalnie były zapisywane w łacinie.

Co ciekawe, terminy łacińskie w języku prawniczym są jednak tak naprawdę dużym udogodnieniem, po pierwsze dlatego, że są stosunkowo krótkie i zawierają w sobie bardzo dużo treści, a po drugie są obecne także w systemach prawnych wielu innych krajów, gdzie także nie są tłumaczone. Wystarczy tutaj pomyśleć o angielskim systemie prawnym. Stąd wynika fakt, że prawniczy język angielski wcale nie musi być taki trudny jakby się to mogło oryginalnie wydawać. Skoro specjalistyczny język angielski, związany z prawem jest także przesycony zwrotami łacińskimi polski prawnik ma już ułatwiony start – sam przecież także zna terminy łacińskie.

Specjalistyczny język angielski – prawo

Co ciekawe, specjalistyczny język angielski związany z prawem i terminami prawniczymi jest zatem paradoksalnie łatwiejszy do opanowania niż angielski dotyczący innych dziedzin. W przypadku inżynierii czy energetyki, lub po prostu w przypadku bardziej niszowych branż język angielski może być niezwykle trudny do opanowania. Nagromadzenie fachowego słownictwa w języku angielskim, które nie ma swoich dokładnych odpowiedników w języku polskim sprawia, że opanowanie takiego języka może być niezwykle trudne. Dzięki temu, że prawniczy specjalistyczny język angielski bazuje w dużej mierze na zwrotach łacińskich sytuacja jest znacznie ułatwiona i cały proces nauki dużo łatwiejszy i przyjemniejszy. Poza tym, prawniczy specjalistyczny język angielski jest tak skonstruowany, że nawet już oryginalne zwroty angielskie maja dla nas przejrzystą i zrozumiałą strukturę.

Warto zatem przemyśleć dokładne zapoznanie się z terminologią łacińską, która w przypadku prawa otwiera nam naprawdę bardzo dużo drzwi. Dodatkowo pamiętajmy, że specjalistyczny język angielski w przypadku prawa nie jest wcale bardzo trudny do opanowania. Mamy przecież szereg zwrotów łacińskich, które są takie same dla wszystkich języków bazujących na prawie rzymskim. Inne specjalistyczne obszary, jak na przykład informatyka mogą być jednak znacznie trudniejsze do opanowania.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments