Strona głównaPrawoUbezpieczenie OC - co to jest

Ubezpieczenie OC – co to jest

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to tak zwane Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, jest to rodzaj ubezpieczania majątkowego. Daje ono ochronę ubezpieczeniową dla poszkodowanego. Mówiąc potocznie ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które opłacamy raz do roku w przypadku posiadania samochodu. I tak w przypadku jakiejś stłuczki, wypadku samochodowego z naszej winy, nasz ubezpieczyciel pokrywa koszty napraw samochodu poszkodowanego. W odwrotnej sytuacji, kiedy ktoś wyrządzi szkodę nam, to ubezpieczyciel winnego pokrywa koszty naprawy naszego auta.

W Polsce mamy dwa rodzaje ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, są to ubezpieczenia: obowiązkowe oraz dobrowolne. W zakresie pojęcia jakim jest ubezpieczenie OC wymienić możemy także termin suma gwarancyjna. Jest ona zawsze ustalana w przypadku podpisania umowy ubezpieczenia. Oznacza ona po prostu maksymalną, najwyższą kwotę, jaką może pokryć ubezpieczyciel. Oczywiście sumę gwarancyjną uściśla i określa ubezpieczyciel i co ważne to na jej podstawie obliczana jest wysokość składki, którą potem będziemy corocznie uiszczali. Sładki, jak i progi maksymalne różnią się oczywiście w zależności od ubezpieczeń. W przypadku ubezpieczeń od pojazdów mechanicznych minimalne sumy gwarancyjne wynoszą kolejno w przypadku szkód na osobach – 5 milionów euro oraz pojazdach – 1 milion euro. Inaczej sumy gwarancyjne wyglądają w przypadku ubezpieczeń na życie. W takim przypadku określa się sumę, jaka wypłacana jest po wypadku poszkodowanemu.

Kolejnym ważnym terminem w zakresie ubezpieczenia OC jest tak zwany regres ubezpieczeniowy. To nic innego jak po prostu roszczenie zwrotne, które może wysunąć ubezpieczyciel w określonych warunkach. I tutaj wymienić można tak zwany regres typowy oraz nietypowy. Ten pierwszy występuje kiedy osoba trzecia dochodzi roszczenia o zwrot odszkodowania, czyli na przykład zwrot od osoby która spowodowała pożar w innym mieszkaniu. Natomiast przypadek drugi mamy wtedy, kiedy wypadek spowodowała osoba w stanie nietrzeźwym