Strona głównaPoradyCzy małżonek ma prawo do spadku drugiego małżonka?

Czy małżonek ma prawo do spadku drugiego małżonka?

Darowizna przekazana przed zawarciem związku małżeńskiego nie wchodzi w skład wspólnego majątku małżonków. Co ciekawe, nawet jeśli zostanie przekazana jednemu z małżonków w trakcie trwania małżeństwa, nadal jest jego osobistym majątkiem. A jak to wygląda w przypadku spadku? Oczywistym jest, że przyjęty przed ślubem stanowi odrębny majątek małżonka, chyba że dojdzie do rozszerzenie wspólności majątkowej. A co się dzieje, jeżeli małżonek otrzymuje spadek w trakcie trwania związku małżeńskiego?

Spadek w trakcie małżeństwa

W momencie zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa, która obejmuje ich dorobek – majątek nabyty w tracie trwania małżeństwa. Głównie chodzi o dobra nabyte w drodze zakupu i o zgromadzone w trakcie małżeństwa oszczędności, zwłaszcza jeśli były pomnażane z zarobków obojga małżonków. Natomiast przedmioty czy nieruchomości, które jedno z małżonków nabywa poprzez dziedziczenie, zapis albo darowiznę, mimo trwania wspólności majątkowej, wchodzą do majątku osobistego małżonka.

Z powyższego wynika, że jeżeli jedno z małżonków zostanie spadkobiercą, to otrzymany spadek jest jego własnością – drugi małżonek nie ma prawa do odziedziczonych dóbr, choć w praktyce małżonkowie zwykle korzystają z nich wspólnie. Natomiast w sytuacji rozwodu drugi małżonek nie ma żadnych praw do składników spadku. Oczywiście inaczej wygląda to w sytuacji, gdy w testamencie znajdzie się zapis mówiący o tym, by wszystkie odziedziczone przedmioty mają weszły do majątku wspólnego małżonków.

 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments