Strona głównaPrawoKto reprezentuje spółkę z o.o. w sądzie?

Kto reprezentuje spółkę z o.o. w sądzie?

Przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną. Za działanie takiej spółki odpowiadają jej udziałowcy, zarząd spółki – osoby czynnie zaangażowane w prowadzenie firmy. Czasem zdarza się jednak, że przedsiębiorcy nie mają zbyt dużej wiedzy z zakresu prawa księgowego i podatkowego, dlatego korzystają z pomocy księgowych oraz prawników. Jeśli dochodzi do trudniej sytuacji i spółka musi wystąpić jako strona w sądzie, może wybrać przedstawiciela. Kto może reprezentować spółkę z o.o. w sądzie?

Czym jest spółka z o.o.? W jakim celu powstaje?

Zgodnie z definicją, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałową spółką handlową, posiadającą osobowość prawną. Spółka może być utworzona w dowolnie dopuszczalnym prawnie celu. Mimo że nazwa „spółka” sugeruje udział większej grupy osób, może utworzyć ją jedna osoba albo więcej wspólników. Warunek jest taki, że spółka z o.o. nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Założycielami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Obywatelstwo czy miejsce siedziby nie ma znaczenia, oczywiście pod warunkiem że zostaną spełnione zasady legalnego pobytu.

Działalność w formie spółki z o.o. jest pod wieloma względami korzystana i na pewno mniej ryzykowna, aniżeli inne formy działalności. Na pewno opłacalna jest dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko tylko do swojego wkładu. Zanim jednak założymy działalność w jakiejkolwiek formie, warto tę kwestię przedyskutować z księgowym. Wszelkiej pomocy udzieli również kancelaria prawna Łódź.

Kto reprezentuje spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Każdy prawnik Łódź, czy to radca prawny, czy adwokat Łódź powie, że spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentuje zarząd. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, odwiedźmy kancelarię prawną, która zajmuje się przede wszystkim sprawami z zakresu prawa gospodarczego. Prawo gospodarcze w Łodzi to dziedzina, w którą zajmuje się wielu świetnych prawników.

Jeśli zarząd spółki jest jednoosobowy, jedyny członek zarządu może reprezentować spółkę we wszystkich jej sprawach. Jeśli członków zarządu jest więcej, sposób reprezentacji spółki powinien być określony w odpowiednich postanowieniach umowy spółki. Umowa może przewidywać, że członkowie zarządu mogą samodzielnie decydować o sprawach spółki, albo muszą we wszystkich sprawach występować łącznie.

Kto reprezentuje spółkę z o.o. przed sądem?

Osoby znajdujące się w zarządzie i uprawnione do reprezentowania spółki mogą działać w imieniu także w toku spraw sądowych oraz przed organami administracyjnymi i skarbowymi. Spółkę przed sądem może reprezentować również prokurent. Chodzi tu o szczególną formą pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorcę. Prokurentem może zostać również radca prawny.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments