Strona głównaPrawoProblemy z uzyskaniem rozwodu

Problemy z uzyskaniem rozwodu

Sytuacje, w których dotychczasowi małżonkowie zgadzają się na rozwód bez orzekania o winie, a sąd nie chce takiego rozwodu udzielić, zdarzają się w Polsce rzadko, ale nie są niczym wyjątkowym. Wola małżonków nie jest wystarczającą przesłanka do uzyskania rozwodu, jeżeli inne czynniki nie wskazują na trwały i całkowity rozkład pożycia małżeńskiego.

Zasada trwałości małżeństwa a rozwód

Jedną z cech charakteryzujących małżeństwa zawierane przed urzędnikiem stanu cywilnego (w przypadku ślubu konkordatowego – przed księdzem) jest trwałość. Trwały związek to taki, który trwa przez całe życie i kończy się w chwili, gdy jedno z małżonków umiera. W praktyce jednak wiele małżeństw kończy się za życia małżonków, co znajduje potwierdzenie na sali sądowej. Sąd zezwalana na rozwód, czyli potwierdza to, co stało się faktem – między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia.

Zupełny i trwały rozkład pożycia

Określenie to oznacza zerwanie więzi pomiędzy małżonkami. Chodzi zarówno o więź duchową, fizyczną, jak i materialną. W normalnej sytuacji małżonkowie dzielą miejsce zamieszkania, przyczyniają się do zaspokajania wzajemnych potrzeb życiowych, współdecydują o wydatkach, rozmawiają o problemach, dzielą sypialnię. Jeżeli nastąpiło zerwanie więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej, możemy mówić o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego. Niekiedy mówi się o nim także wtedy, gdy z pewnych względów dotychczasowi małżonkowie nadal mieszkają pod jednym dachem.

Dobro wspólnych, małoletnich dzieci

Komplikacje z rozwodem mogą pojawić się również wówczas, gdy małżonkowie mają wspólne, małoletnie dzieci. Pamiętajmy jednak, że utrzymywanie złego małżeństwa na siłę tylko po to, by dziecko mogło mieszkać jednocześnie z obojgiem rodziców niekoniecznie dobrze wpłynie na sytuację w domu i rozwój tego dziecka. Dlatego też zadaniem sądu jest ustalenie, czy utrzymanie małżeństwa będzie dla dzieci bardziej korzystne niż rozwód.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments