Strona głównaPoradyJak przeprowadzić upadłość konsumencką?

Jak przeprowadzić upadłość konsumencką?

Temat upadłości konsumenckiej znowu powraca, tym razem w związku z galopującą inflacją i podwyżką stóp procentowych, co przekłada się na to, że wielu kredytobiorców nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych. Kolejne osoby zmagają się z przeterminowanymi długami, nie wiedząc, jak poradzić sobie z problemem. Jednym z rozwiązań może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej, co dzięki nowelizacji przepisów miało stać łatwiejsze. Czy rzeczywiście tak jest? Jak przeprowadzić upadłość konsumencką i kto właściwie może to zrobić?

Czym jest upadłość konsumencka?

Pod terminem upadłość konsumencka kryje się postępowanie sądowe, które ma doprowadzić do tego, że dana osoba zostanie całościowo, lub przynajmniej częściowo oddłużona. Oczywiście nie może się odbyć bez poszanowania praw wierzycieli. Drugim celem postępowania jest zatem doprowadzenie do jak najpełniejszego zaspokojenia wierzycieli z posiadanego przez dłużnika majątku.

Po raz pierwszy w polskim prawie pojęcie upadłości konsumenckiej pojawiło się w 2009 roku, a więc stosunkowo niedawno. Mimo to przepisy były wielokrotnie nowelizowane, co odpowiadało zmianom toczącym się na rynku finansowym i cały czas rosnącemu zainteresowaniu kredytami.

Każda nowelizacja powodowała, że coraz więcej osób składało wnioski o upadłość konsumencką. Przykładowo w 2014 roku były to zaledwie 32 osoby, a rok później – aż 5616. W 2018 roku złożono 12719 wniosków, a ponad połowa z nich doczekała się rozwiązania w postaci ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Kancelaria prawna Łódź – pomoc w przygotowaniu wniosku o upadłość konsumencką

Ostatnia nowelizacja przepisów związanych z upadłością konsumencką miała miejsce w 2019 roku, a dokładnie 30 sierpnia 2019. Przepisy weszły w życie 24 marca 2020 roku. To właśnie na tych przepisach swoją pracę opiera kancelaria prawna Łódź, która pomaga klientom chcącym ogłosić upadłość konsumencką.

Nowelizacja z 2019 roku zwiększyła krąg osób, które mogą złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Dotychczas możliwość taką miały jedynie osoby fizycznie nieprowadzące działalności gospodarczej. Teraz mogą to zrobić również drobni przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Tym samym upadłość konsumencka stała się jednym z zagadnień powiązanych z tematem prawo gospodarcze Łódź.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Wniosek składa się w sądzie. Konieczne jest uiszczenie opłaty w kwocie 30 zł. Dobrze, jeśli wniosek przygotuje kancelaria prawna Łódź, wówczas będzie kompletny i złożony w wymaganej przez sąd formie.

W procesie postępowania konieczne jest wykazanie, że dłużnik jest niewypłacalny, a następnie wskazanie przyczyn niewypłacalności. Jeśli upadłość konsumencka zostanie ogłoszona, syndyk przejmuje nadzór nad majątkiem.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments