Strona głównaPrawoOgłoszenie upadłości – wyjaśnienie i rodzaje

Ogłoszenie upadłości – wyjaśnienie i rodzaje

Przedsiębiorstwo lub osoba fizyczna może wydać ogłoszenie upadłości, wówczas wszczęta zostaje wobec takich podmiotów procedura sądowa, którą nazywa się postępowaniem upadłościowym. By taki proces rozpocząć konieczne jest złożenie wniosku przez dłużnika (lub jego wierzyciela), wówczas sąd może postanowić o ogłoszeniu upadłości. Pamiętajmy, że upadłość będzie ogłoszona przez sąd tylko w przypadkach, kiedy spółka, ale i osoba fizyczna nie będzie już w stanie uregulować swoich długów, czyli jest zupełnie niewypłacalna.

Ogłoszenie upadłości – jakie są rodzaje?

Od chwili, kiedy ogłoszenie upadłości weszło w życie majątek upadłego staje się tzw. masą upadłości. To właśnie wartość tej masy decyduje o tym, czy roszczenia wierzyciela będą odpowiednio zaspokojone.

Postępowania upadłościowe występują w dwóch rodzajach. W zależności od sytuacji ekonomicznej upadłego można wyróżnić:

  • upadłość likwidacyjną – zaspokojenie roszczeń wierzyciela jest wynikiem sprzedaży majątku przedsiębiorcy, który stał się niewypłacalny. W ten sposób pozyskuje się pieniądze, które trafią do wierzyciela. Jeśli ogłoszenie upadłości obejmuje likwidację majątku upadłego musi zostać powołany syndyk. To on obejmuje majątek, a następnie nim zarządza i podejmuje wszelkie działania by go odpowiednio zabezpieczyć przed zniszczeniem, uszkodzeniem czy zabraniem go przez postronne osoby. Następnie przechodzi do likwidacji majątku poprzez sporządzenie spisu inwentarza oraz sprawozdania finansowego. Syndyk może też złożyć pisemne sprawozdanie ogólne. Po tych czynnościach syndyk przeprowadza likwidację masy upadłości. Sama likwidacja masy realizowana jest poprzez sprzedaż upadłej firmy w całości. Można też przeprowadzić sprzedaż zorganizowanych części przedsiębiorstwa, nieruchomości lub ruchomości, a także w wyniku ściągnięcia wierzytelności od dłużników upadłego,
  • upadłość, której celem jest zawarcie układu – istnieje także taka możliwość, w której przedsiębiorca będzie mógł kontynuować swoją działalność. Wówczas w całym procesie postępowania upadłościowego konieczne jest zawarcie układu z wierzycielami. Jeśli tylko sąd zdecydował o tym, że upadłość można przeprowadzić z zawarciem układu, upadły może w przeciągu miesiąca przedstawić propozycje układowe, które mogą być również złożone przez nadzorcę sądowego lub zarządcę. Same propozycje określają sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego z zawarciem uzasadnienia.

Ogłoszenie upadłości należy traktować jako ostateczny sposób wyjścia z niezwykle trudnej sytuacji ekonomicznej. Jednak warto zauważyć, że na złożenie takiego wniosku upadłościowego składa się przeważnie bardzo wiele czynników, które są zależne od ekonomicznej sytuacji upadłego. Zatem aby efekt końcowy spełniał oczekiwania wnioskodawcy powinna go przeprowadzać kancelaria prawna, której wiedza i doświadczenie pozwalają wnikliwie przeanalizować całą sytuację upadłego. Radca prawny, który specjalizuje się w prawie upadłościowym będzie właściwą osobą, do której w takiej sytuacji powinniśmy się zwrócić.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments