Strona głównaPodatkiSpadki i darowizny – zwolnienia z podatku

Spadki i darowizny – zwolnienia z podatku

Przepisy prawa podatkowego zmieniają się bardzo często. Najnowsza zmiana, dotycząca podatku od spadku i darowizn, zaczęła obowiązywać 27 października 2020 r. Od tego dnia obowiązuje szerszy zakres zwolnienia z podatku od spadku i darowizn. Zmiany w przepisach z pewnością ucieszą osoby, które w najbliższym czasie otrzymają spadki i darowizny.

Zmiana ustawy o podatku od spadku i darowizn

Ustawa z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od spadku i darowizn została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 12 października 2020. Jako termin, od którego obowiązują nowe przepisy, wskazano 27 października 2020. Nowelizacja rozszerza zakres osób, które zalicza się do grona zwolnionych od podatku z tytułu nabycia w drodze dziedziczenia lub darowizny.

Dotychczasowy zakres zwolnienia podmiotowego od podatku z tytułu nabycia w drodze dziedziczenia lub darowizny własności rzeczy albo praw majątkowych obejmował małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. W świetle nowych przepisów za zstępnych należy uważać również te osoby, które przebywają albo w przeszłości przebywały w domu dziecka, rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo-terapeutycznej. Wstępnymi są z kolei osoby, które tworzyły rodzinę zastępczą, prowadziły rodzinny dom dziecka albo pracowały z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Osoby, które po zmianie przepisów zaliczają się do zstępnych lub wstępnych, zwolnione są z konieczności opłacania podatku od spadków  darowizn na starych zasadach.

Spadki i darowizny w rodzinie zastępczej

Dotychczas zwolnienia z podatku od spadku i darowizn miały zastosowanie w przypadków członków rodzin powiązanych więzami krwi (z wyjątkiem pasierba, ojczyma i macochy). W chwili obecnej nie jest to konieczne. Profesjonalny księgowy, którego przedmiotem zainteresowania są m.in. spadki i darowizny, wie, że zakres zwolnienia został rozszerzony o osoby aktualnie przebywające oraz osoby, które w przeszłości przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej. Dotyczy to przypadków, gdy darczyńcą lub spadkobiercą była osoba tworząca rodzinę zastępczą, prowadząca rodzinny dom dziecka, pracująca w placówce opiekuńczo-wychowawczej albo pracująca w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej. Wynika z tego, że z podatku zwolnione są osoby w żaden sposób nie powiązanie więzami krwi, czyli m.in. członkowie rodzin zastępczych.

Spadki i darowizny – obliczanie wysokości podatku

Po wprowadzeniu zmian w przepisach wysokość podatku od spadku i darowizn uzależniona jest od grupy podatkowej, do której zalicza się nabywca. Od czego z kolei uzależniona jest przynależność do grupy podatkowej? Następuje to według osobistego stosunku podatnika do osoby, po której dziedziczy lub od której otrzymuje darowiznę. Na tej podstawie wyszczególnia się trzy grupy podatkowe. Grupa I to małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. Do grupy II zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Grupę III stanowią pozostali nabywcy.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments