Kim jest prawnik?

Na określenie adwokata używa się określenia mecenas, ale zdarza się, że nazywamy go po prostu prawnikiem. Każdy adwokat i każdy radca prawny jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest adwokatem lub radcą prawnym. Z czego to wynika? Kim jest prawnik? Jak wygląda droga do zdobycia tego zawodu?

Prawnik – profesja uznawana za prestiżową

Zawód prawnika należy do grupy zawodów uznawanych za prestiżowe. Wiele osób słusznie sądzi, że jest to profesja trudna do zdobycia i bardzo odpowiedzialna, a przez to dobrze płatna. Poza tym adwokaci i radcy prawni uprawiają zawód zaufania publicznego. Udając się do kancelarii radcowskiej lub adwokackiej, oczekujemy, że otrzymamy rzetelną informację, nie zostaniemy w żaden sposób oszukani czy wykorzystani. Bycie prawnikiem traktujemy nie tylko jako pracę, ale swego rodzaju powołanie. Przyjmujemy za pewnik, że prawnik nie tylko zawodowo zajmuje się prawem, ale w każdej sytuacji tego prawa przestrzega.

Prawnik – absolwent pięcioletnich studiów prawniczych

Prawnikiem możemy nazwać osobę, która ukończyła pięcioletnie studia prawnicze. W przeciwieństwie do innych kierunków studiów, prawa nie dzieli się na studia licencjackie i magisterskie. Studenci, którzy decydują się na rozpoczęcie tego kierunku, zdają sobie sprawę, że czeka ich pięć lat nauki, a jeśli chcą zajmować się prawem na poważnie, czyli zostać adwokatem lub radcą prawnym, dodatkowo musza ukończyć trzyletnią aplikację.

Absolwent pięcioletnich studiów prawniczych może być i zwykle jest nazywany prawnikiem, choć nie brakuje głosów mówiących o tym, że w rzeczywistości taka osoba zostaje z niczym, jeśli nie dostanie się na aplikację. Oczywiście może otworzyć kancelarię prawniczą i udzielać porad prawnych, ale nigdy nie będzie to działalność taka sama, jak w przypadku kancelarii adwokackiej lub radcowskiej.

Czym zajmuje się prawnik?

Wszystko zależy od rodzaju zdobytych uprawnień. Kancelaria prawna, w której usługi świadczą adwokaci i radcy prawni, może zajmować się sprawami z rozmaitych dziedzin prawa i współpracować zarówno z klientami indywidualnymi, jak i firmami różnego kalibru. Prawnik może udzielać ustanych porad prawnych, tworzyć pozwy, wnioski, umowy, statuty bądź sprawdzać ich zgodność z przepisami prawa, może reprezentować klienta przed urzędami, instytucjami i sądami. Prawnik po aplikacji może występować jako reprezentant lub obrońca klienta, może być również oskarżycielem.

Cechy dobrego prawnika

Dobry prawnik to osoba, którą cechuje chęć ciągłego rozwoju, umiejętność przyswajania trudnej wiedzy i zmieniających się przepisów prawa, a także doskonalenia kompetencji językowych (dotyczy zwłaszcza tych osób, które występują przed sądami). Dobry prawnik jest osobą cierpliwą, dociekliwą, spostrzegawczą. Jego mocną stroną jest logiczne rozumowanie – szybko łączy fakty. Prawnik musi być osobą zaangażowaną w wykonywane obowiązki, a przy tym empatyczną, zwłaszcza gdy prowadzi delikatne sprawy z zakresu prawa rodzinnego (rozwody, wykluczanie ojcostwa, opieka nad małoletnimi dziećmi).

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments