Strona głównaPoradyZwolnienie z PIT – ulga dla młodych do 26 roku życia

Zwolnienie z PIT – ulga dla młodych do 26 roku życia

Osoby, które po ukończeniu szkoły dopiero wkraczają na rynek zatrudnienia, nierzadko mają problemy ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Jeśli dodatkowo muszą płacić wysokie podatki, otrzymują wynagrodzenie, które zdecydowanie nie spełnia ich oczekiwań i które nie pozwala na inwestowanie w kolejne kursy i szkolenia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych pracowników, wprowadzono ulgę podatkową dla osób poniżej 26 roku życia. Zwolnienie z PIT nie przysługuje jednak każdemu – wiele zależy od formy wynagrodzenia i wysokości pozyskiwanych dochodów.

Zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń dla osób do 26 roku życia

W bieżącym roku obowiązuje zwolnienie PIT dla młodych, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Zwolnienie obejmuje przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. Ważna jest też kwota – zwolnienie PIT obowiązuje do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Zasady te są korzystne dla ogromnej grupy młodych ludzi zatrudnionych na umowie o pracę, pracę nakładczą czy zlecenie – cieszy fakt, że z ulgi mogą skorzystać nie tylko ci, którzy pozostają w stosunku pracy wyłącznie na podstawie umowy o pracę.

Oświadczenie o korzystaniu z ulgi dla młodych

W przeszłości, chcąc skorzystać ze zwolnienia podatkowego, należało złożyć specjalne oświadczenie. W przygotowaniu dokumentu mogło pomóc biuro rachunkowe. Obecnie nie trzeba składać oświadczenia o korzystaniu z ulgi dla młodych, gdyż zwolnienie z PIT stosowane jest automatycznie od pierwszej wypłaty wynagrodzenia w 2020 roku. Oczywiście pracownik może przedstawić oświadczenie przeciwne, informujące, że nie chce korzystać z ulgi, ale w praktyce takie rozwiązanie stosowane jest niezwykle rzadko.

Zwolnienie z PIT dla młodych – co to oznacza w praktyce?

Osoby poniżej 26 roku życia są zwolnione z płacenia podatku PIT, jeśli ich dochody nie przekraczają kwoty 85 528 zł. Oznacza to, że zerowy PIT dotyczy młodych pracowników, którzy otrzymują miesięczne wynagrodzenie na poziomie 7127 zł brutto (12*7127 = 85 528 zł). Przy tym należy pamiętać, że mówimy o limicie rocznym, zatem ci, którzy otrzymują wyższe wynagrodzenie, ale krócej pozostają w stosunku pracy, również mogą skorzystać ze zwolnienia. Limit 85 528 zł to kwota przychodu, zatem pod uwagę bierzemy wyłącznie wartość brutto.

Zwolnienie z PIT a rozliczenie roczne

Podatnik, który uzyskuje wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych, wciąż zobowiązany jest do wypełnienia i złożenia deklaracji rocznej. Wskazuje w niej łączną wartość zwolnionego z podatku przychodu. Wynika z tego, że przed złożeniem deklaracji podatnik zobowiązany jest do przeliczenia pozyskanych dochodów i skontrolowania, czy nie przekroczyły limitu ulgi dla młodych. Jeśli tak się stało, nadwyżka trafia do pozycji deklaracji przeznaczonych dla kwot podlegających opodatkowaniu.