Strona głównaPoradyDane osobowe i ich ochrona - porady

Dane osobowe i ich ochrona – porady

Jak chronione są nasze dane osobowe?

Kilkanaście lat temu dyskusje na temat ochrony danych osobowych nie były tak zagorzałe. Co się zmieniło? Rozwinęły się technologie i w niemal każdym domu pojawił się komputer z dostępem do Internetu. Dziś nawet nie trzeba mieć komputera, by swobodnie buszować po sieci, bowiem dostęp jest niezwykle łatwy – wystarczy zaopatrzyć się w nowoczesny telefon komórkowy. Niestety ta łatwość dostępu, powszechność Internetu sprawiła, że czujność wielu użytkowników sieci została uśpiona. Dane wrażliwe udostępniamy w wielu serwisach, nie zastanawiając się nawet, jak będą przechowywane i jak chronione.

Czym są dane osobowe?

Dane osobowe to termin prawny, który w przepisach polskiego prawa został zdefiniowany w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych. Dane osobowe to wszelkie informacje, które umożliwiają zidentyfikowanie osoby, albo też są to informacje dotyczące osoby już zidentyfikowanej.paszport

Osoba zidentyfikowana to taka, której tożsamość można ustalić bezpośrednio albo pośrednio, powołując się na jedną bądź kilka informacji o tej osobie. W tym miejscu warto zauważyć, że informacją umożliwiającą określenie tożsamości osoby nie jest taka, której weryfikacja wymagałaby nadmiernych kosztów, czasu lub działań. Danymi osobowymi nie są zatem informacje ogólne, takie jak nazwa ulicy czy wysokość wynagrodzenia. Stają się danymi osobowymi, gdy zestawimy je z innymi, umożliwiającymi określenie tożsamości.

Dane osobowe i ich ochrona

Podmioty, które gromadzą nasze dane osobowe, mogą je wykorzystywać wyłącznie do tych celów, w jakich zostały im przekazane. Każde inne działanie wymaga naszej zgody. Dane te muszą być też odpowiednio chronione – nikt niepowołany nie może mieć do nich dostępu. W przypadku, gdy mamy podejrzenie, ze nasze dane osobowe były wykorzystane niezgodnie z prawem, możemy zasięgnąć porady prawnika lub skorzystać ze specjalistycznej wiedzy na blogu np. kancelariamadejczyk.biz/dane-osobowe-szeroki-zakres-wg-ts/

Nad kontrola i ochroną danych osobowych czuwa Generalny Inspektor Danych Osobowych (GIODO). Wkrótce sytuacja ma ulec zmianie, bowiem w Polsce 25 maju 2018 r. wejdzie w życie unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które zastąpi dotychczas obowiązującą ustawę. Dane osobowe będą lepiej chronione – dotyczy to zwłaszcza danych osobowych użytkowników Internetu.

Sklepy internetowe oraz wszelkie inne serwisy, które gromadzą i przechowują nasze dane osobowe, już teraz intensywnie przygotowują się na wejście nowych przepisów. Czasu zostało niewiele, a niewdrożenie zmian i łamanie przepisów może wiązać się z nałożeniem na przedsiębiorstwo wysokich kar finansowych.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments