Do kancelarii prawnych zgłaszają się osoby, które nie mogą poradzić sobie z rozwiązaniem sporów rodzinnych, które zostały w jakiś sposób oszukane, np. przez wspólnika albo sprzedawcę, które podejrzewają, iż pracodawca łamie kodeks pracy itp. Niekiedy klienci kancelarii prawnych chcą poznać możliwe rozwiązania problemu i uzyskać poradę odnośnie dalszego postępowania. Innym razem oczekują, że radca prawny lub adwokat zajmie się rozwiązaniem sprawy w ich imieniu, napisze i dostarczy stosowne pisma, a następnie będzie reprezentował klienta przed sądem. Radca prawny ma obecnie bardzo szerokie kompetencje, dlatego może udzielić pomocy w sprawach z każdej dziedziny prawa.
Pomoc w rozwiązywaniu problemów prawnych
Wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej zarówno osobom prywatnym, jak i firmom i instytucjom. Odbywa się to poprzez doradztwo prawne, reprezentowanie przed sądami, sporządzanie projektów umówi i rozmaitych dokumentów.
Niektóre kancelarie radcowskie specjalizują się rozwiązywaniu spraw określonego rodzaju, np. współpracują tylko z dużymi przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w określonej branży, ale wiele z nich świadczy pomoc prawną na rzecz każdej osoby, która się po taką pomoc zgłosi.
Radca prawny – uprawnienia do wykonywania zawodu
Kancelarię prawną może prowadzić osoba po pięcioletnich studiach prawniczych, ale z pewnością nie ma takiej wiedzy i uprawnień, jak radca prawny Łódź lub adwokat, czyli ktoś to ukończył trzyletnią aplikację i zdał egzamin radcowski/aplikancki.
Radca prawny przystępuje do wykonywania pracy po ukończonych studiach wyższych i odbyciu trzyletniej aplikacji, w trakcie której zdobywa wiedzę praktyczną, ale i doświadczenie zawodowe. Do wykonywania zawodu przygotowuje się długo i intensywnie, dzięki czemu jest w stanie wykonywać swoją pracę możliwe najlepiej. Egzamin radcowski zdaje się przed komisją powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. Spis osób, które zdobyły uprawniania do wykonywania zawodu radcy prawnego, można znaleźć w Krajowej Izbie Radców Prawnych, a także w każdej z okręgowych izb radców prawnych w Polsce.
Pomoc prawna na rzecz osób fizycznych i przedsiębiorstw
Osoby prywatne najczęściej zainteresowane są rozwiązywaniem problemów dotyczących życia rodzinnego (rozwody, separacje, podział majątku, dziedziczenie, alimenty, opieka nad dzieckiem, ustalenie ojcostwa itd.), spraw związanych z uszkodzeniem ciała, ubieganiem się o należności, spraw dotyczących życia zawodowego, uregulowania kwestii własności i wielu innych. Natomiast przedsiębiorcom bardzo często nie zależy na uzyskaniu jednorazowej pomocy prawnej, a na stałej obsłudze prawnej firmy. W tym przypadku radca prawny ma negocjować warunki umowy i sporządzać projekty dokumentów, obsługiwać zgromadzenia wspólników, przygotowywać regulaminy, statuty, a także reprezentować przedsiębiorców przed sądami, organami podatkowymi i administracyjnymi.