Strona głównaPoradyKolizja drogowa

Kolizja drogowa

Co robić, gdy przydarza nam się kolizja drogowa?

Kolizje i wypadki mają to do siebie, że zdarzają się nagle, zatem nie sposób się na nie przygotować. Niemniej każdy kierowca powinien wiedzieć, jak postępować, jeśli takie zdarzenie drogowe z jego udziałem będzie miało miejsce. Dziś podpowiemy, co robi, gdy przydarzy nam się kolizja drogowa – auta zostaną uszkodzone, ale kierowcy i ewentualni pasażerowie w żaden sposób nie ucierpią.

Wypadek drogowy bez ofiar w ludziach

wypadek drogowyNajważniejsze jest zdrowie i życie ludzkie, zatem jeśli ucierpiały jedynie pojazdy, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji. Spokojna i rzeczowa ocena sytuacji pozwoli na podjęcie decyzji, czy konieczne jest wezwanie policji. Jeżeli żaden z uczestników kolizji nie chce tego robić, nie ma wątpliwości z czyjej winy wydarzył się wypadek i kwestie odszkodowań również nie budzą wątpliwości, wzywanie policji nie jest konieczne. Jeśli jednak istnieją kwestie sporne, należy wykonać odpowiedni telefon.

Bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego

Najpierw jednak powinniśmy przedsięwziąć środki ostrożności, by uszkodzone pojazdy nie utrudniały jazdy innym kierującym i nie zagrażały ich bezpieczeństwu. Przy czym nie chodzi jedynie o pojazdy, ale także przedmioty i płyny, które mogły znaleźć się na jezdni.

Dopiero potem uczestnicy kolizji zobowiązani są do podania swoich danych personalnych, danych właściciela lub posiadacza pojazdu oraz danych dotyczących zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Kolizja drogowa – kiedy nie wzywamy policji?

Jeżeli sprawca wypadku przyjmuje na siebie winę i godzi się potwierdzić to pisemnym oświadczeniem, nie wzywamy policji. Oczywiście sprawca musi być trzeźwy, mieć przy sobie dokumenty – prawo jazdy i inny dokument ze zdjęciem, a także dowód potwierdzający ubezpieczenie obowiązkowe pojazdu (OC), obejmujące czas zaistnienia kolizji. Ponadto dane na przedstawionych dokumentach powinny być ze sobą spójne, a dokumenty nie mogą nosić znamion przerabiania.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie oświadczenia. Taki druk warto wozić w pojeździe, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się potrzebny…

Oświadczenie powinien wypełnić we wszystkich rubrykach sprawca wypadku. On też czytelnie podpisuje je imieniem i nazwiskiem. Taki dokument musi zawierać dane sprawy wypadku, kategorię i nr prawa jazdy, a także nazwę jego wydawcy, nazwę zakładu ubezpieczeniowego, nr polisy OC oraz okres jej zawarcia, a także opis zdarzenia. Konieczne jest opisanie okoliczności wypadku, podanie dokładnej daty i godziny zdarzenia, określenie jego lokalizacji. W oświadczeniu należy wymienić przyczyny, z jakich doszło do kolizji oraz jednoznacznie stwierdzić, kto jest jej sprawcą.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments