Strona głównaPoradyNiebezpieczna praca – czyli jaka

Niebezpieczna praca – czyli jaka

Prawo praca a  niebezpieczeństwo w pracy

BHP w pracyKażda praca jest w pewien sposób niebezpieczna. Chodzi tutaj przede wszystkim o fakt, że każde wykonywane przez nas działanie może być wykonane źle, niewłaściwie a przez to może prowadzić do mniej lub bardziej nieprzewidzianych konsekwencji. W rezultacie może dojść do bardzo poważnych wypadków, uszkodzeń ciała i wielu innych poważnych konsekwencji, które co ciekawe nie muszą tylko i wyłącznie dotyczyć jednego konkretnego pracownika, który popełnił błąd. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy konsekwencje mogą dotyczyć także innych pracowników, osób postronnych ale także budynku, w którym pracujemy czy też  miejsca w którym była wykonywana konkretna praca, całego środowiska.

Niebezpieczna praca to w gruncie rzeczy każdy rodzaj pracy, ale warto tutaj rozróżnić pomiędzy pracą, która jest związana faktycznie z znacznie podwyższonym ryzykiem, a pracą, która takiego ryzyka w sobie nie am. Mamy przecież definitywną różnicę jeśli chodzi o potencjalne niebezpieczeństwo w przypadku pracy w biurze, w  fabryce a pracy na wysokościach polegającej na wycince drzew czy pracy w kopalni. Niebezpieczna praca zazwyczaj oznacza, że pracownik jest tutaj także dodatkowo chroniony. Chodzi tutaj przede wszystkim o fakt, że prawo pracy nie zapomina o pracownikach i stara się ich zawsze odpowiednio chronić. Prawo pracy w przypadku prac niebezpiecznych dokładnie zatem określa jakie powinny być bezpieczne warunki wykonywania pracy, jak powinna wyglądać procedura, kto jest za co odpowiedzialny oraz jak postępować w przypadku wypadku.

Niebezpieczna praca – przykłady

bezpieczeństwo w pracyNiebezpieczna praca to przede wszystkim praca związana z warunkami pracy. Mowa tutaj przede wszystkim o wszystkich kwestiach związanych z pracą na wysokości, z pracą pod ziemią, z pracą na morzu czy w innych niesprzyjających warunkach. Praca w ekstremalnych warunkach to także przykład niezwykle ryzykownej pracy, która może być niebezpieczna – wystarczy tutaj pomyśleć o pracy wykonywanie w ekstremalnie niskich temperaturach, na mrozie w śnieżycy. Niebezpieczna praca to także praca wykonywana w czasem nieprzewidywalnych warunkach. Może to na przykład dotyczyć pracy wykonywanej w laboratorium czy w fabryce jeśli mamy do czynienia z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. Nie zapominajmy także o fakcie, że praca związana z  stosunkowo dużym ryzykiem to także praca z zwierzętami. Zwierzęta są przecież w swej naturze nieprzewidywalne, co w praktyce oznacza, że są także potencjalnie niebezpieczne. Bez odpowiedniego przygotowania nie ma mowy o bezpiecznej i dobrze wykonywanej pracy. Przeczytaj więcej na temat BHP w pracy tutaj.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments