Strona głównaPrawoJak działają e-sądy?

Jak działają e-sądy?

Mimo że e-sądy funkcjonują w Polsce od ponad dziesięciu lat (instytucję e-sądów wprowadzono w polskim sądownictwie 1 stycznia 2010 roku), to wciąż niewiele osób wie, czym właściwie są e-sądy i na jakich zasadach prowadzą działalność.

Czym jest elektroniczne postępowanie upominawcze?

O istnieniu e-sądów niektórzy dowiedzieli się w dość nieprzyjemnych okolicznościach, mianowicie otrzymując nakaz zapłaty wydany na posiedzeniu niejawnym. Osoby te zwykle wiedziały, że zalegają z płatnościami, otrzymywały rozmaite ponaglenia, ale często nie miały świadomości, że sprawa jest na tyle poważna, iż znalazła swój finał w sądzie. O tym, że miało miejsce elektroniczne postępowanie upominawcze, dowiadywały się dopiero wówczas, gdy otrzymały wydane przez sąd orzeczenie
o nakazie zapłaty.

Dochodzenie roszczeń finansowych

Od 2010 roku możliwe jest dochodzenie roszczeń bez konieczności stawiania się na rozprawach. Z tej możliwości korzysta obecnie wiele firm, którym nie opłaca się wytaczać klientom normalnego postępowania sądowego, ale chcą wykorzystać inne ścieżki, dzięki którym mogą odzyskać należne środki. Żeby wnieść pozew i rozpocząć elektroniczne postępowanie ustawodawcze, wystarczy zalogować się na stronie e-sądu. Roszczenia, których można dochodzić przed e-sądem, zostały określone w przepisach. Mogą to być wyłącznie kwoty wyrażone w pieniądzu, których 1,25% wartości wynosi przynajmniej 30 złotych. Poza tym należy pamiętać, że kwoty roszczenia można dochodzić wówczas, gdy stała się wymagalna w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu.

Jak działają e-sądy?

W związku z dynamicznym rozwojem najnowszych technologii wciąż pojawiają się kolejne rozwiązania, dzięki którym możemy zająć się rozmaitymi sprawami bez wychodzenia z domu. Od czasu wprowadzenia e-sądów możemy również przeprowadzić windykację online. Postępowanie windykacyjne prowadzone przed e-sądem ma dla powoda wiele korzyści, na czele z szybkością postępowania i minimalizacją kosztów windykacji.

Składanie pozwu do e-sądu

W sytuacji, gdy powód chce odzyskać dług powstały na podstawie umowy zawartej na piśmie albo na podstawie faktury i nie ma wątpliwości co do wysokości długu, może złożyć pozew do e-sądu. Postępowanie windykacyjne toczy się wyłącznie drogą internetową. Pisma składane w postępowaniu windykacyjnym prowadzonym przed e-sądem muszą być opatrzone podpisem elektronicznym. Oczywiście należy wnieść również opłatę procesową, przytoczyć datę wymagalności i dane pozwanego. Jeśli powód nie jest pewien, jak należy złożyć pozew do e-sądu, może skorzystać z pomocy prawnika. Radca prawny może zająć się wszystkim w imieniu klienta. Zgodnie z prawem windykacja długu przed e-sądem może być prowadzone przez powoda we własnym imieniu, przez jego pełnomocnika, przedstawiciela ustawowego albo osobę reprezentującą go na innej podstawie.

Co ciekawe pozwany o toczącym się przeciw niemu postępowaniu dowiaduje się dopiero w momencie doręczenia nakazu zapłaty. Może zgodzić się z decyzją e-sądu lub w ciągu 14 dni wnieść sprzeciw – wówczas sprawa trafia do zwykłego sądu.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments