Strona głównaPrawoCo może komornik – praktyczne porady

Co może komornik – praktyczne porady

Kim jest komornik

Dla wielu osób słowo komornik kojarzy się z bankructwem i nieuzasadnionym strachem. Wiele osób kojarzy zajęcie komornika ze ściąganiem długów, bezwzględnością i brutalnością  w egzekucji. Niewiele osób jednak wie kim tak naprawdę jest komornik i jakie ma prawa i obowiązki względem obywateli. Zacznijmy od zdefiniowania kim jest komornik? Komornik to funkcjonariusz publiczny, który nie jest jednak urzędnikiem państwowym, który działa przy danym sądzie rejonowym i zajmuje się głównie egzekwowaniem rozstrzygnięć spraw z sądów cywilnych w drodze tak zwanego przymusu egzekucyjnego. Taka jest oficjalna definicja zawodu komornika, która w bardzo ogólny sposób określa zadania, prawa i obowiązki komornika.

Co zatem bardziej konkretnie należy do podstawowych obowiązków komornika? Po pierwsze podstawowym zadaniem komornika jest zrobienie spisu inwentarza oraz sporządzenie raportu ze stanu faktycznego danego majątku jeszcze przed oficjalnym wszczęciem postępowania sądowego. Dopiero po wykonaniu tych dwóch czynności komornik zgodnie z nakazem sądowym może przystąpić do właściwego postępowania egzekucyjnego. Podstawy wykonywania pracy komornika określa odpowiednia ustawa. Istnieje również szereg przepisów i regulacji, które dodatkowo określają zadania, możliwości, prawa i obowiązki związane z działaniami komornika.

Co może komornik?

Na zlecenie sądu i zgodnie z nakazem sądowym komornik może wykonywać szereg czynności. Co może komornik? Komornik między innymi może doręczać zawiadomienia sądowe, doręczać zawiadomienia i inne dokumenty za potwierdzeniem osobistego odbioru, może sprawować nadzór nad publicznymi licytacjami, może poszukiwać majątku dłużnika, zabezpieczać spadek oraz wiele innych mniej lub bardziej istotnych dla dłużnika czynności. Warto znać zasady i sposób działania komornika tak aby bez obaw móc się przygotować na jego ewentualną wizytę. Wizyty komornika nie muszą się dramatycznie kończyć. Należy zawsze zachować spokój i umożliwić komornikowi wykonywanie jego pracy. Komornik jest także człowiekiem, który chce po prostu dobrze wykonywać swoją pracę. Więc w sytuacji w której nie możemy uniknąć wizyty komornika warto zatem pamiętać o obowiązkach komornika, ale także poznać lepiej swoje własne prawa.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments