Co to jest prawo – definicja i początki
Co to jest prawo, to pytanie które wiele osób zaczyna sobie zadawać dopiero wtedy kiedy prawo w jakiś sposób bezpośrednio wpływa na ich życie. Wielu z nas było w sytuacji kiedy prawo nagle wymaga aby zapłacić mandat, bo jeśli tego nie zrobimy prawo będzie nas ścigać. Prawie każdy z nas w takiej sytuacji pomyślał: ale jakim prawem oni mi to robią? Warto zdać sobie sprawę, że prawo nie istnieje w próżni w oderwaniu od rzeczywistości, że litera prawa nie jest tylko językową metaforą ale, że prawo jest jak najbardziej rzeczywiste i ma wpływ na nasze codzienne życie. Co więcej reguluje naszą codzienność i to w tak wielkim stopniu, że bez prawa życie w dzisiejszym świecie nie byłoby możliwe.
Co to jest prawo? Prawo to system norm postępowania, które powstały w związku istnieniem i rozwojem koncepcji państwa. Prawo jest stanowione i egzekwowane przez odpowiednie, specjalne w tym celu powołane instytucje. Należy zaznaczyć, że prawo w swej istocie jest koncepcją tak niejasną i wieloznaczną, że wiele osób definiuje je inaczej i w innych kontekstach. Powyższa definicja jest tą najbardziej współczesną. Wyjaśnia ona prawo tak jak je rozumiemy dzisiaj.
Inne definicje prawa funkcjonujące na przestrzeni lat to na przykład prawo według kodeksu Hammurabiego, w którym zostały spisane wszystkie prawa i zwyczaje obowiązujące w starożytnej Mezopotamii lub słynna koncepcja świętego Tomasza z Akwinu, który definiował prawo jako rozporządzanie dla dobra wspólnego przez osobę, która zarządza wspólnotą. Inna definicję oferuje teoria marksistowska gdzie prawo jest stanowione przez i służy utrzymaniu panowania klasy dominującej. Definicji jest wiele co jest dla nich wspólne to fakt regulowania życia wspólnoty.
Prawo w dzisiejszym świecie
Co to jest prawo w dzisiejszym świecie (zobacz o podziale prawa na www). Prawo dzisiaj to wielotomowe kodeksy prawne, podzielone według dziedzin życia do których się odnoszą. Mamy zatem prawo karne, cywilne, rodzinne, administracyjne, pracy etc. Wewnątrz każdej z tych dziedzin istnieje szereg definicji i regulacji. Co więcej prawo nieustannie się zmienia, ustawy są nowelizowane tak aby dotrzymać kroku i być na bieżąco ze zmieniającą się rzeczywistością. Wraz z rozwojem wspólnoty rozwijają się nowe obszary działalności a wraz nimi nowe gałęzie prawa. Prawo nie może się zatrzymać w miejscu i zestarzeć bo nie będzie spełniało swojej podstawowej funkcji jaką jest regulowanie życia wspólnoty.
Wiemy zatem co to jest prawo i jaka jest jego podstawowa funkcja ale jakie są inne? W zasadzie wszystkie pozostałe funkcje prawa to funkcje poboczne wynikające z tej pierwszej podstawowej. Człowiek jako istota z natury społeczna potrzebuje reguł opisujących działanie wspólnoty. Prawo więc zakazuje, nakazuje, ostrzega i informuje o konsekwencjach działań wewnątrz grupy.