Strona głównaPoradySprawy rozwodowe – poradnik

Sprawy rozwodowe – poradnik

Sprawy rozwodowe – krok po kroku

Każdy marzy o wielkiej miłości i szczęśliwym życiu. W życiu rzadko jednak jest jak w bajce i często sprawy nie mają happy endu. Jedną z bardziej przykrych sytuacji życiowych jest rozwód. Obecnie coraz więcej par decyduje się na rozwód. Wpływa na to wiele czynników, między innymi zmiana sposobu myślenia, postępująca globalizacja, kryzys wiary i religii. Bez względu na przyczynę sprawy rozwodowe, gdy są już nieuniknione mogą zostać przeprowadzone w sposób łatwy i jak najmniej bolesny. Warto zatem prześledzić poszczególne etapy rozwodu.

Po pierwsze podstawą do rozwodu jest zupełny i trwały rozpad pożycia. Dotyczy to wszystkich aspektów pożycia, fizycznego, ekonomicznego czy duchowego. Ważne jest, że jest to rozpad zupełny i trwały. Gdy istnieją przesłanki, że coś może się jeszcze zmienić nie ma podstawy do rozwodu. Gdy zatem jesteśmy pewni, że sytuacja się nie zmieni możemy rozpocząć procedurę rozwodową.
Pierwszy etap to złożenie pozwu rozwodowego w danym wydziale cywilnym sądu okręgowego. Pozew składamy w miejscu zamieszkania. W pozwie oprócz danych osobowych i adresowych standardowo mamy punkt żądanie orzeczenia, w którym między innymi określamy z czyjej winy wnosimy o pozew. Tutaj są trzy możliwości do wyboru. Mamy: wina jednego z małżonków, wina obojga małżonków lub bez orzekania o winie. Gwarancją uzyskania rozwodu jak najszybciej jest wybór opcji bez orzekania o winie. Wtedy sprawy rozwodowe przebiegają szybko i bez komplikacji.
W czasie sprawy rozwodowej jeśli mamy dzieci będziemy jeszcze decydować o orzeczeniu władzy rodzicielskiej i alimentach. Do pozwu możemy załączyć dowody (zeznania świadków, nagrania itp.), załączniki (takie jak akt małżeństwa, odpis itp.). Opłata za pozew wynosi 600 zł. Sprawy rozwodowe odbywają się przy zamkniętych drzwiach, można reprezentować się samemu lub skorzystać z usługi pełnomocnika lub radcy prawnego czy adwokata.

Sprawy rozwodowe – pomoc i porady

Sprawy rozwodowe najczęściej przebiegają bez orzekania o winie. Jest to opcja zdecydowanie najszybsza. Często jednak zdarza się tak, że któreś z małżonków jest winne i z różnych względów należy to uwzględnić w pozwie. Inną jeszcze trudniejszą sytuacją jest rozwód w przypadku posiadania dzieci, decyzje o ustanowieniu opieki rodzicielskiej i alimentach nie są nigdy łatwe. W takich przypadkach warto skorzystać z porady prawnej i usługi adwokata. Sprawy rozwodowe będą duże łatwiejsze gdy oddamy się w ręce specjalistów.
Komplikacje, które mogą wyniknąć dopiero w trakcie sprawy rozwodowej mogą znacznie wpłynąć na nasze życie. Warto więc wiedzieć nie tylko jak wygląda samo składanie pozwu, jak wypełnić odpowiednie formularze i przygotować dokumenty, ale także co może pójść nie tak i jak się na to przygotować. Oferta kancelarii prawnych jest naprawdę szeroka i jeśli rozwód jest nieunikniony warto się rozejrzeć, wiele kancelarii oferuje również darmowe porady lub usługi pro bono.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments