Strona głównaPrawoGospodarka nieruchomościami

Gospodarka nieruchomościami

Gospodarka nieruchomościami – zmiany w ustawie

Prezydent złożył podpis pod ustawą z dnia 31 stycznia 2019 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Gospodarka nieruchomościami była ostatni raz regulowana w 2017 roku. Które przepisy tym razem uległy przekształceniu i co zmiany te oznaczają dla rynku nieruchomości?

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami z 2017 roku

gospodarka nieruchomości1 września 2017 roku weszła w życia ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta przywróciła definicje pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami. Więcej o tym, co znalazło się w definicjach można przeczytać m.in. na blogu kancelarii prawnej. Ponadto ustawa nałożyła obowiązek, zgodnie z którym do umów o zarządzenie nieruchomościami lub umów pośrednictwa pośrednik lub zarządca muszą załączać kopię dokumentu ubezpieczenia pod rygorem możliwości natychmiastowego wypowiedzenia umowy przez drugą stronę umowy.

Zmiany w ustawie w 2019 roku – opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, na których znajdują się garaże lub stanowiska postojowe

Ustawa z dnia 31 stycznia 2019 roku dokonuje zmian w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami oraz ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Zmieniona ustawa wprowadza m.in. stawkę procentową opłaty z tytułu użytkowania wieczystego za nieruchomości, na których położone są garaże lub stanowiska postojowe niewykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej na poziomie 1% ceny nieruchomości gruntowej. Dotychczas było to 3%. Tym samym dochodzi do likwidacji dotychczasowego zróżnicowania stawki w odniesieniu do nieruchomości mieszkalnej i garażu lub stanowiska postojowego, związanego z funkcją mieszkaniową.

Gospodarka nieruchomościami – przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwiła ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych, a także właścicieli samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych (wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi). Przekształcenie to musi być odpłatne – odpłatność na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to dwadzieścia opłat rocznych.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments