Strona głównaPoradyCzym jest prawo autorskie

Czym jest prawo autorskie

Prawo autorskie

Informacje dotyczące prawa autorskiego są ogólnodostępne i często poruszane również w mediach i opinii publicznej. Mimo to prawo autorskie nadal nie jest przestrzegane. Wielu ludzi uważa, że rzeczy, które są dostępne w internecie, mogą być przez nich używane bez żadnej weryfikacji. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż bezprawne korzystanie z czyjejś własności intelektualnej jest przestępstwem i może nas sporo kosztować.

Prawo autorskie w internecie

prawo autoraInternet i łatwość w dostępie do wielu materiałów przyczyniły się do częstego łamania prawa i bezprawnego wykorzystywania czyjejś pracy. Prawo autorskie w świecie wirtualnym dotyczy najczęściej grafik lub utworów muzycznych. Niestety wiele osób szuka sposobów, aby zdobyć pożądany materiał bez zgody autora. Na różnych portalach czy serwisach społecznościowych redaktorzy wykorzystują zdjęcia dostępne w wyszukiwarkach internetowych bez sprawdzania, czy dany plik nie jest objętym prawem autorskim. Podobnie sprawa wygląda z utworami muzycznymi, które odsłuchiwane są na imprezach masowych bez uiszczania opłaty autorowi. W takich sytuacjach również mamy do czynienia z łamaniem prawa autorskiego.

Prawo autorskie – literatura

Prawo autorskie, które obejmuje również twórców literatury bardzo często jest łamane przez mniejsze firmy wydawnicze. Niestety zdarza się, że jakaś praca jest wykorzystana w podręcznikach czy czasopismach bez zgody autora. Co więcej, tekst wykorzystywany bez wiedzy twórcy, często kopiowany jest przez kolejne podmioty. Traci na tym zarówno pisarz, ale także cały rynek wydawniczy. Warto zatem za nim będziemy coś wykorzystywać, abyśmy dokładnie sprawdzili, jaka jest sytuacja prawna dzieła. Jeśli cytujemy jakieś fragmenty również musimy dać odpowiedni zapis w swojej pracy.

Prawo autorskie – plagiat

Problem z plagiatem dotyczy przede wszystkim dziedziny edukacji. Zarówno studenci, jak i młodsi  uczniowie często wykorzystują gotowe prace i przedstawiają je jako swoje. Mamy do czynienia wtedy właśnie z plagiatem. Obecnie wiele uczelni, szczególnie w pracach związanych z uzyskaniem tytułu naukowego wykorzystuje różne programy sprawdzające. Dzięki temu jest możliwe wykrycie łamania prawa autorskiego. Warto o tym pamiętać i postawić na samodzielność w pisaniu swoich tekstów i prac.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments