Strona głównaPoradyCzym charakteryzuje się - taktyka śledcza

Czym charakteryzuje się – taktyka śledcza

Taktyka śledcza

Taktyka śledcza to nauka o różnych sposobach wykrywania źródeł dowodowych, uzyskiwania środków dowodowych, a także wykrywania sprawców przestępstw i udowadniania im winy. Od wspomnianej taktyki zależy, w jakim czasie i z jakim skutkiem możemy kierować dochodzeniem i jak szybko uda się zgromadzić cały materiał dowodowy. Nad taktyką pracują specjaliści z różnych dziedzin, którzy wspólnie ustalają plan działania.

Czym jest taktyka śledcza?

śledzenieTaktyka śledcza to pewne rozwiązania, ale jednocześnie metody postępowania różnych organów. Zarówno dotyczy to organów ścigania, jak i sądowych. Celem taktyki śledczej jest jak najszybsze doprowadzenie do ujawnienia przestępstwa, wykrycia sprawcy, odzyskania dóbr, a także zbierania śladów dowodowych. Jest ogólnym planem i strategią działania w połączeniu z technologicznymi możliwościami.

Rodzaje taktyki śledczej

Rozróżniamy kilka działów:

  • Rozpoznanie sposobów, metod i środków przestępczego działania, czyli taktyka przestępcza (kryminalna);
  • Pozaprocesowe metody uzyskiwania informacji o przestępstwach i przestępcach, czyli taktyka operacyjna (lub operacyjno – rozpoznawcza);
  • Metodyka prowadzenia śledztw i dochodzeń oraz czynności śledczych w ramach procesu karnego, czyli taktyka dochodzeniowo – śledcza;
  • System sposobów i metod zapobiegania przestępczości, czyli taktyka działań profilaktycznych.

Technika śledcza a technika kryminalistyczna

Technika kryminalistyczna to jedna z najstarszych dziedzin kryminalistyki. Wykorzystuje identyfikację cząstkową osób, rzeczy i stanów. Podstawą takiej identyfikacji są wszystkie osoby, które pozostawiają ślady na miejscu zdarzenia. Różne techniki pozwalają na uzyskanie materiałów do wielu spraw np. identyfikacja zwłok, ale również osób poszukiwanych, zaginionych czy podejrzanych.

Technika kryminalistyczna zajmuje się także oryginalnymi sposobami, metodami oraz środkami stosowania procedur badawczych. Utrwala wypowiedzi różnych osób na środkach trwałych, upowszechnia materiały w mediach, ocenia wartość dowodową, a także wypracowuje środki techniczne utrudniające popełnianie przestępstw.

Cała metodyka śledztwa obejmuje szeroki zakres wiedzy, reguł i operacji myślowych, a także wszystkie aspekty związane z planowaniem oraz przeprowadzaniem ogółu działań w zakresie przestępczości nazywamy strategią kryminalistyczną.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments