Jakiego rodzaju usługi świadczy radca prawny Łódź?
Z problemem natury prawnej zgłaszamy się do osoby kompetentnej w tej dziedzinie. Nie zawsze jednak wiemy, kogo wybrać. Czy lepszym wyborem będzie adwokat, czy też może radca prawny Łódź? Problem wynika z tego, że większość społeczeństwa zupełnie nie wie, czym różnią się te zawody.
Adwokat a radca prawny Łódź – co mówią przepisy?
Prawo o adwokaturze to ustawa, która reguluje wykonywanie zawodu adwokata. Na podstawie tego dokumentu funkcjonuje samorząd adwokacki, przeprowadzane są egzaminy na aplikacje adwokacką, a po jej ukończeniu adwokaci prowadzą działalność gospodarczą. Działalność ta obejmuje świadczenie pomocy prawnej, czyli udzielanie porad, sporządzanie opinii, opracowywanie projektów aktów prawnych, a także reprezentowanie klientów przed urzędami i sądami.
Wykonywanie zawodu radcy prawnego reguluje ustawa o radcach prawnych, z której dowiadujemy się m.in., że działalność radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, czyli na tym samy, co działalność adwokata. To jednak nie do końca prawda, a raczej nie cała prawda, ponieważ między tymi zawodami występuje jedna zasadnicza różnica – radca prawny Łódź nie może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych. Natomiast we wszelkich innych sprawach ma takie same kompetencje jak adwokat. Jeśli nie jesteśmy zamieszani w sprawy karne lub karnoskarbowe, śmiało możemy podjąć współpracę z kancelarią radcowską (zobacz Kancelaria Madejczyk).
Radca prawny Łódź a sprawy z zakresu prawa rodzinnego
Warto wiedzieć, że do 2007 roku obowiązywało prawo, zgodnie z którym radca prawny nie mógł brać udziału w sprawach rodzinnych – rozwodowych, o ustalenie/wykluczenie ojcostwa itd. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by kancelarie radcowskie zajmowały się tego typu sprawami.
Spraw rozwodowych w Polsce prowadzonych jest całkiem sporo. Niektóre z nich mają bardzo trudny przebieg i ciągną się latami. Pomoc dobrego radcy prawnego jest tutaj nieoceniona.
Forma prowadzenia działalności – różnice pomiędzy adwokatem a radcą prawnym
Radca prawny Łódź może znaleźć zatrudnienie u konkretnego przedsiębiorcy. Dochodzi do nawiązania między nimi stosunku pracy i podpisania umowy o pracę. Tymczasem adwokaci nie mają takich możliwości. Mogą wykonywać zawód wyłącznie w drodze indywidualnej działalności gospodarczej bądź jako wspólnicy spółki – można z nimi zawrzeć jedynie umowę cywilnoprawną.
Z punktu widzenia przeciętnego klienta z problemem prawnym, powyższy punkt nie ma żadnego znaczenia. Istotna jest jedynie to, że radca prawny nie może brać udziału w sprawach karnych i karnoskarbowych.