Strona głównaPrawoRadca prawny – pomoc w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego

Radca prawny – pomoc w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego

Sprawy rodzinne dotyczą kwestii bardzo delikatnych, dlatego ich prowadzenie wymaga od radców prawnych i adwokatów nie tylko przygotowania merytorycznego, ale także wrażliwości i zrozumienia dla sytuacji, w jakiej znalazł się klient. Klient oczekuje opieki i wsparcia od chwili, gdy przedstawi pokrótce zaistniałą sytuację, aż do czasu, gdy sprawa zakończy się prawomocnym wyrokiem sądu. Znając sytuację klienta, radca prawny robi wszystko, by jak najszybciej zakończyć postępowanie sądowe i to zgodnie z oczekiwaniami klienta. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie sprawy, z jakimi klienci zgłaszają się do kancelarii radcowskiej, mają swój finał w sądzie. Często jest to tylko ustna porada, pisemna opinia czy pomoc w sporządzeniu stosownego wniosku, pozwu albo umowy małżeńskiej.

Sprawy rodzinne w kancelarii radcowskiej

Sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego są jednymi z najczęściej podejmowanych przez kancelarie radcowskie. W kategorii tej znajdują się kwestie związane z macierzyństwem i rodzicielstwem (także przysposobieniem i adopcją), ale nie tylko. Zakres usług świadczonych przez radców prawnych jest bardzo szeroki, ale większość kancelarii ma duże doświadczenie w prowadzeniu postępowań rozwodowych oraz o uregulowanie kontaktów z dzieckiem (zobacz ofertę Kancelarii Madejczyk).

Radca prawny – najczęściej prowadzone sprawy rodzinne

Postępowania o rozwód i separację

Zakończenie małżeństwa to zwykle spora rewolucja w życiu klientów, a delikatny charakter tego typu spraw wymaga od radców prawnych taktu i zrozumienia. Postępowania o rozwód i separację niejednokrotnie wzbudzają w małżonkach silne emocje, zwłaszcza jeśli towarzyszy im walka o małoletnie dzieci oraz majątek. Wzburzeni klienci oczekują od radców prawnych nie tylko merytorycznej wiedzy prawniczej, ale również wsparcia, dzięki któremu lepiej znoszą oczekiwanie na kolejne postępowania.

Opieka nad dziećmi

Kwestie związane z opieką nad dziećmi poruszane są przy okazji spraw rozwodowych, ale oczywiście nie tylko. Nie wszyscy rodzice małoletnich dzieci stanowią bądź w przeszłości stanowili małżeństwo. Poza tym opiekunami dziecka nie zawsze są jego biologiczni rodzice.

Radca prawny może w imieniu klienta negocjować warunki porozumienia w sprawie opieki nad dziećmi. Niestety nie zawsze udaje się takie porozumienie podpisać, dlatego kolejnym krokiem jest udział w postępowaniu o ograniczenie lub odebranie władzy rodzicielskiej.

Sprawy alimentacyjne

Sprawowanie opieki nad dzieckiem to jedno, a obowiązek alimentacyjny drugie. Klientami kancelarii radcowskich są zarówno osoby uprawnione do świadczeń alimentacyjnych, jak i osoby zobowiązane do ich uiszczania. Radca prawny wspiera klientów w postępowaniach sądowych dotyczących orzeczenia alimentów, negocjuje ich wysokość, a także podejmuje działania zmierzające do ich wyegzekwowania.