Strona głównaPodatkiRozliczanie VATu

Rozliczanie VATu

Bony podarunkowe dla pracowników – rozliczanie VATu

Pracodawcy mogą nagradzać swoich pracowników na wiele sposobów. Najczęściej decydują się na wykonanie przelewu na konto pracownika albo wręczenie mu bonu towarowego czy karty podarunkowej, tym samym przyczyniają się do zaspokojenia jego potrzeb osobistych. Rodzi się jednak pytanie, czy od takich bonów konieczne jest rozliczanie VATu?

Nieodpłatne przekazanie bonów towarowych a rozliczanie VATu

Jak rozliczyć podate VATPracownicy otrzymują bony towarowe w formie podarunku, zatem nieodpłatnie. Zwykle mogą je wykorzystać w dowolnym hipermarkecie na terenie kraju. Większość wykorzystuje je w całości, ale zdarza się, że jakaś kwota nie zostanie rozdysponowana. Wielu pracodawców ma wątpliwości co do rozliczania wydawanych bonów, nie są pewni, czy tego typu wydatki powinny być udokumentowane fakturami VAT.

Pracodawcy doskonale wiedzą, że dostawa towaru, czyli przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT. Tylko czy nieodpłatne wydanie bonu towarowego można zakwalifikować jako dostawę towaru? Czy rozliczanie VATu jest konieczne?

Na te i inne pytania odpowiedzi udzieliło wielu prawników – ciekawy artykuł pojawił się na tym blogu, prowadzonym przez kancelarię prawną. W świetle przepisów opodatkowaniem podatkiem VAT podlega dostawa towaru, która wiąże się z odpłatnością. Dostarczamy towar, a w zamian otrzymujemy pieniądze. W sytuacji nieodpłatnego przekazania bonu towarowego nie możemy zatem mówić o dostawie towarów i rozliczaniu od niej VATu. Wydanie bonów towarowych nie jest opodatkowane podatkiem VAT. W 2019 roku szykują się jednak zmiany w przepisach.

Zmiany w rozliczaniu podatku VAT od bonów towarowych. Co przyniesie 2019 rok?

Rozliczanie podatku VATuOd 1 stycznia 2019 roku mają wejść w życie przepisy, które przyniosą duże zmiany w opodatkowaniu VAT obrotu bonami towarowymi i usługowymi.

Chodzi przede wszystkim o sytuację, w której wydany pracownikowi bon jest bonem różnego przeznaczenia. Co to oznacza w praktyce? Bonem różnego przeznaczenia będzie ten, który uprawnia do odebrania różnych produktów i usług od różnych sprzedawców. Obok bonów tego rodzaju będą funkcjonować bony jednego przeznaczenia – wydanie takiego bonu spowoduje, ze konieczne będzie rozliczanie VATu. W przypadku bonów różnego przeznaczenia, dopiero faktyczne przekazanie towarów lub świadczenie usług, w zamian za bon przyjęty jako wynagrodzenie lub jego część, będzie podlegać opodatkowaniu. Wcześniejszy transfer nie będzie natomiast stanowił podstawy do naliczenia podatku VAT od takiego bonu.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments