Strona głównaPodatkiCzym jest estoński CIT?

Czym jest estoński CIT?

Ciągłe zmiany w przepisach prawa gospodarczego, prawa spółek i prawa podatkowego sprawiają, że przedsiębiorcy czują się coraz bardziej zagubieni i wielu z nich nie jest w stanie prowadzić działalności bez wsparcia biur księgowych. Co więcej, nowy system społeczno-gospodarczy, czyli Polski Ład, skomplikował sytuację do tego stopnia, że czasem pomoc biura rachunkowego okazuje się niewystarczająca. Przedsiębiorcy szukają wsparcia w kancelariach prawnych oferujących usługę prawna obsługa firm. Pomoc prawnika przyda się również, jeśli chcielibyśmy zastosować rozwiązanie znane jako estoński CIT.

CIT, czyli podatek od osób prawnych

Zanim wyjaśnimy, czym jest estoński CIT, zacznijmy od definicji samego podatku CIT, bo nie wszyscy wiedzą, czym on jest i kogo dotyczy. A nie dotyczy wszystkich. Przykładowo osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. Ale w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, czy też spółek akcyjnych, sytuacja wygląda inaczej. Dlaczego? Ponieważ spółki te mają status osoby prawnej. CIT to podatek dochodowy od osób prawnych.

Przepisy prawa przyznają osobowość prawną nie tylko spółkom wymienionym wyżej spółkom prawa handlowego, ale też innym podmiotom. Są to np. podatkowe grupy kapitałowe, stowarzyszenia, fundacje i banki. Wszystkie te podmioty podlegają pod ustawę o podatku dochodowym od osób prawnym (w skrócie – ustawę o CIT). W razie jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie, warto skonsultować się z prawnikiem. Dobra kancelaria adwokacka Łódź oferuje kompleksową obsługę prawną spółek.

Co to jest estoński CIT?

Estoński CIT najprościej można zdefiniować jako ryczałt od dochodów spółek. Rozwiązanie to pozwala na zapłatę podatku dochodowego od osób prawnych dopiero w momencie dystrybucji zysku. Jest to kusząca propozycja dla wszystkich tych, którzy prowadzą działalność sezonową, albo z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą opłacać podatku z klasyczną częstotliwością.

Oczywiście estoński CIT nie jest dla wszystkich. Aby móc skorzystać z nowego rozwiązania, trzeba spełnić kilka warunków. Rozwiązanie wspiera przede wszystkim krajowe przedsiębiorstwa, szczególnie te, które rozpoczynają nową działalność. Nie ma natomiast limitów, jeśli chodzi o przychody firmy, co oznacza, że z tej formy opodatkowania mogą skorzystać zarówno niewielkie podmioty, jak i prężnie działające duże biznesy. Szczegółowych informacji na temat tego, jak zmienić formę opodatkowania i skorzystać z estońskiego CIT, udzielają biura rachunkowe i kancelarie adwokackie promujące się pod hasłem prawna obsługa firm. Adwokat Łódź to nieocenione wsparcie dla każdego przedsiębiorstwa.

Kancelaria adwokacka Łódź – przejście na estoński CIT

Podmioty zainteresowane przejściem na estoński CIT, otrzymują od radców prawnych i adwokatów kompleksowe wsparcie na każdym etapie wdrażania nowych rozwiązań. Najpierw przeprowadzana jest analiza spodziewanych efektów estońskiego CIT, następnie samo wdrożenie, a w dalszej kolejności prowadzona jest obsługa przedsiębiorstwa funkcjonującego w estońskim CIT.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments