Rozpad rodziny – kto może pomóc

0
678
Rozpad rodziny

Rozpad rodziny – rozwód

Rodzina to podstawowa komórka społeczna. To także nasi bliscy, którzy sprawiają, że nasze życie jest łatwiejsze, przyjemniejsze i cenniejsze. Dzięki rodzinie możemy cieszyć się życiem i czerpać radość z wspólnego doświadczania otaczającej nasz rzeczywistości. To rodzina sprawia, ze chce nam się żyć i stawiać czoło kolejnym wyzwaniom, które przynosi dzień. Rodzina nie musi oznaczać męża, żony czy gromadki dzieci. Mowa tutaj także o rodzicach, rodzeństwie czy po prostu o bliskich nam osobach, które sami wybraliśmy jako swoją rodzinę – o przyjacielu czy przyjaciółce, którzy towarzyszy nam w naszym codziennym życiu.

rodzina łabędziRozpad rodziny to niestety coraz częstszy problem. Z jednej strony mowa tutaj o rozpadzie rodziny spowodowanym wewnętrznymi problemami rodzinnymi, takimi jak nałogi, alkoholizm, pracoholizm, z drugiej natomiast mówimy także o formalnym rozpadzie rodziny spowodowanym separacją, coraz większym oddalaniem się , a  także w końcu rozwodem. Rozpad rodziny związany z rozwodem ma w sobie definitywność i sprawia, ze taka sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka dla wszystkich członków rodziny, najgorsza jednak dla dzieci.

Rozpad rodziny – kto może pomóc

Rozpad rodziny związany z rozwodem to także duży stres związany z wszelkiego rodzaju formalnościami i urzędami. Nie można zapominać, że to właśnie te formalności dodatkowo potęgują stres partnerów, a  także dzieci. Jeśli już decydujemy się na rozwód to  z pewnością nie ominiemy wszystkich formalności z nim związanych, ale może na pewno sprawić, aby te formalności nie były dla ans i naszej całej rodziny tak bardzo uciążliwe. Mowa tutaj o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy prawnika a także psychologa lub psychiatry.

W przypadku formalnego rozpadu rodziny prawnik jest po prostu niezbędny. W wielu sytuacjach bez prawnika nie byłoby w ogóle możliwości dojścia do porozumienia i osiągnięcia jakiegokolwiek konsensu. Poza tym ważne jest także przejście poszczególnych etapów rozwodu w odpowiednich urzędach. Mowa tutaj o pisaniu wniosków, składaniu dokumentów i wielu innych formalnych aspektach postępowania rozwodowego. W przypadku formalnego rozpadu rodziny pomaga zatem prawnik czy radca prawny.

Natomiast w przypadku emocjonalnych problemów związanych z rozpadem rodziny pomocny może na pewno być psycholog lub psychiatra. Wiadomo przecież, że rozpad rodziny to przede wszystkim problemy emocjonalne i nerwowe. Należy zatem postarać się o to aby nasi bliscy jak mniej ucierpieli na całym procesie rozwodu. Pomoc profesjonalisty może być tutaj faktycznie nieoceniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here