Strona głównaCiekawostkiLicytacja mieszkania – o czym pamiętać

Licytacja mieszkania – o czym pamiętać

Licytacja mieszkania – praktyczne informacje

W dzisiejszych czasach modne staje się branie różnego rodzaju kredytów. Mamy kredyty hipoteczne, które są dawane pod zastaw domu czy mieszkania, ale mamy także szereg różnego rodzaju pożyczek pozabankowych, które nie maja bardzo rygorystycznych wymagań co do potencjalnego klienta. Oczywiście branie każdego rodzaju pożyczki bez względu na jej rodzaj ma jakieś konsekwencje. W przypadku pożyczek hipotecznych lub pożyczek branych u wierzycieli istnieje niestety ryzyko, ze nasze mieszkania pod którego zastaw brana  była dana pożyczka może zostać wystawione na licytacji. Czym dokładnie jest licytacja mieszkania i dlaczego branie pożyczek u niesprawdzonych wierzycieli może mieć bardzo poważne konsekwencje?

Licytacja mieszkania to w zasadzie nic innego jak rodzaj publicznej sprzedaży mieszkania. W przypadku licytacji mieszkania mowa zawsze o wystawieniu na sprzedaż mieszkania, które faktycznie należy do dłużnika. Nie ma mowy o sytuacji gdy na licytację zostaje wystawione mieszkanie, na którym w ogóle nie ciąży dług lub którego właścicielem jest ktoś inny niż osoba zadłużona. Co więcej, licytacja mieszkania zawsze podlega bardzo ściśle określonym procedurom, które muszą być zawsze bezwzględnie przestrzegane. Warto także zdawać sobie sprawę, że licytacja mieszkania zawsze przebiega pod nadzorem komornika, który z kolei jest nadzorowany przez właściwego sędziego. Jak zatem widać proces jest bardzo dokładnie sformalizowany, chodzi przede wszystkim o to, aby podczas licytacji mieszkania nie dochodziło do niepotrzebnych nadużyć.

Licytacja mieszkania – co warto wiedzieć

Warto również wiedzieć, że cały proces licytacji mieszkania jest zazwyczaj podzielony na kilka bardzo ważnych etapów. Dopiero po ukończeniu pierwszego etapu można przejść do kolejnego, każdy etap odgrywa bardzo istotną rolę. Co więcej, każdy z poszczególnych etapów licytacji mieszkania ma swoją dokładnie określoną nazwę i szereg procedur. Każdy etap jest także pod ścisłym nadzorem kuratora i sędziego. Aby faktycznie lepiej zrozumieć proces warto wiedzieć jak się zaczyna cały proces.

Pierwszym etapem licytacji mieszkania jest tak zwane zajęcie. W praktyce oznacza to, że komornik informuje dłużnika o możliwej licytacji mieszkania i fakcie, że jeśli w ciągu najbliższych dwóch tygodni dług nie zostanie uregulowany rzeczywiście dojdzie do licytacji mieszkania. Już na tym pierwszym etapie wyraźnie widać, że licytacja mieszkania to nie są przelewki i nie ma żartów. Znane są przecież sytuacje gdy doszło do licytacji mieszkań za długi, które nie przekraczały kilkuset złotych.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments