Strona głównaPrawoSprzedaż alkoholu nieletnim

Sprzedaż alkoholu nieletnim

Sprzedaż alkoholu nieletnim – co na to przepisy?

Alkohol jest produktem przeznaczonym do spożywania przez osoby dorosłe. Nastolatkom alkohol wydaje się atrakcyjny przede wszystkim dlatego, że jest niedostępny, a przynajmniej powinien być niedostępny dla osób poniżej 18 roku życia. Alkohol odurza, silnie wpływa na psychikę, zmienia zachowanie – młodzież właśnie takiego efektu oczekuje. Wydaje im się, że zabawa po alkoholu jest lepsza, a nawiązywanie relacji łatwiejsze. Sprzedaż alkoholu nieletnim w Polsce jest zakazana, mimo to młodzież nie ma problemów z dotarciem do mocnych trunków. Skutki tego mogą być opłakane.

Negatywne skutki spożywania alkoholu w młodym wieku

Zatruwanie młodego, rozwijającego się organizmu alkoholem jest mocno nierozsądne. Sprzedaż alkoholu nieletnim jest złym postępowaniem, z czego chcący zarobić sprzedawcy, zupełnie nie zdają sobie sprawy. Uważają również, że odesłany młody człowiek i tak kupi alkohol w innym miejscu. Tymczasem skutki spożywania alkoholu w młodym wieku mogą być opłakane.

Im szybciej nastolatek zacznie pić, tym szybciej może się uzależnić, a to już poważny problem. Ponadto alkohol powoduje zaburzenia pamięci i zaniki świadomości. Młoda osoba pod wpływem alkoholu może zachowywać się nieodpowiedzialnie. Nie myśli rozsądnie i może popełnić błąd, którego będzie żałowała do końca życia. Pod wpływem alkoholu młodzi ludzie przedwcześnie rozpoczynają inicjację seksualną, popełniają wykroczenia czy ulegają wypadom, sięgają także po inne substancje psychoaktywne.

Sprzedaż alkoholu nieletnim a polskie prawo

Polskie prawo zabrania sprzedaży oraz podawania alkoholu osobom nieletnim. Przepisy regulujące tę kwestię znalazły się w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. W ustawie znalazł się zapis mówiący, że nie sprzedaje się alkoholu osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości oraz osobom do lat 18. Jeżeli sprzedawca ma wątpliwości co do pełnoletności kupującego, zobowiązany jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Sprzedawcę, który łamie przepisy można ukarać na dwa sposoby. Pierwszym jest cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, drugim kara grzywny. Przepis wyraźnie mówi, że „kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach kiedy jest to zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.” Przepisów musi przestrzegać nie tylko właściciel sklepu ale także cały, zatrudniony przez niego personel.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments