Strona głównaPoradyUmowy kredytowe – obsługa prawna kredytów

Umowy kredytowe – obsługa prawna kredytów

Zawarcie umowy kredytowej to wieloletnie zobowiązanie, które w niektórych przypadkach może stać się początkiem poważnych problemów finansowych. Niekiedy winę za taki stan rzeczy ponoszą kredytobiorcy, którzy podchodzą do tematu bezrefleksyjnie, nie potrafią zarządzać domowym budżetem i żyją ponad stan. Innym razem winę ponosi instytucja finansowa, która przekłada do podpisania umowy kredytowe bez wcześniejszego omówienia poszczególnych zapisów takiego dokumentu. Co ciekawe, wielu kredytobiorców w ogóle nie czyta umowy kredytowej, opierając się na ustnych informacjach uzyskanych w trakcie składania wniosku kredytowego.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej?

Konsekwencje zawarcia niekorzystnej umowy kredytowej mogą rzutować na całe życie, dlatego kredytobiorca nie powinien jedynie czekać, aż instytucja finansowa oszacuje ryzyko kredytowe, a sam dokonać analizy ryzyka pod kątem własnej osoby.

Przed podpisaniem umowy kredytowej klient banku powinien otrzymać formularz informacyjny, ponadto ma prawo poprosić o wzór umowy kredytowej i harmonogram spłat. Z każdym z tych dokumentów należy się szczegółowo zapoznać, a niezrozumiałe kwestie skonsultować z doradcą kredytowym.

Analiza warunków umowy kredytowej

Analiza warunków kredytu nie powinna być dokonywana w pośpiechu. Spokojnie przeanalizujmy, jak wysoką prowizję pobiera bank i czy w grę wchodzą jakieś opłaty dodatkowe, np. opłata przygotowawcza. Sprawdźmy wysokość oprocentowania, a szczególnie rzeczywistą roczną stopę oprocentowania – RRSO. Zobaczmy, w jakim terminie przyjdzie nam spłacać kolejne raty i czy jest to rozwiązanie dla nas wygodne. Być może lepiej ustalić termin spłaty następnego dnia po otrzymaniu wynagrodzenia za pracę? Dopytajmy, jakie konsekwencje grożą kredytobiorcom, którzy spóźniają się z płatnością. Sprawdźmy, czy bez żadnych dodatkowych kosztów można dokonać wcześniejszej spłaty kredytu i zapytajmy o ubezpieczenie na wypadek śmierci i utraty pracy.

Zawsze należy sprawdzić, czy zapisy umowy zgadzają się z tym, co wcześniej zostało ustalone z pracownikiem banku. Udowodnienie, że pracownik banku wprowadził kredytobiorcę w błąd może być bardzo trudne, ale nie jest niemożliwe. W takich sytuacjach pomocy kredytobiorcom udziela adwokat.

Umowy kredytowe a sprawy przeciwko bankom

W uzasadnionych przypadkach kancelaria adwokacka może w imieniu klienta domagać się unieważnienia umowy kredytu. W sporze z instytucją finansową nie warto działać bez profesjonalnego wsparcia, ponieważ banki zazwyczaj zatrudniają doskonałych prawników, którzy mają za sobą wiele lat doświadczenia w podobnych sprawach. Obecnie najwięcej spraw o zawarte nieprawidłowo umowy kredytowe dotyczy frankowiczów. Zgodnie z przepisami prawa każdy, kto zaciągnął kredyt frankowy, może w pozwie sądowym  żądać unieważnienia całej umowy o kredyt we frankach, albo przewalutowania kredytu frankowego na kredyt złotówkowy z LIBOR. Oczywiście pod warunkiem, iż udowodni bankowi, że w umowie kredytowej zastosował nieuczciwe klauzule na niekorzyść kredytobiorcy.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments