Mimo że zewsząd słyszymy negatywne komentarze na temat jakości życia w Polsce, ze statystyk wynika, że żyje nam się coraz lepiej. Co prawda pandemia mocno namieszała i wywołała ogólnoświatowy kryzys, ale nie zmienia to faktu, że dla wielu obcokrajowców Polska jest atrakcyjnym miejscem do życia. Pozostają tutaj z wielu powodów, a jednym z nich jest łatwość podjęcia zatrudnienia na terenie RP.
Obcokrajowcy na polskim rynku pracy
Na pewno są w Polsce obcokrajowcy, którzy wykonują pracę nielegalnie. Nie da się oszacować skali problemu, zresztą zatrudnienie „na czarno” nie jest tematem tego artykułu. Artykuł ma być przydatny dla tych, którzy chcieliby legalnie zatrudnić obcokrajowców, ale nie widzą, jakie warunki muszą spełnić. Pewną trudność sprawia tu fakt, że inaczej przebiega proces zatrudniania osób pochodzących z kraju unijnego, a inaczej z państwa trzeciego. Zawiłości prawne nie odstraszają jednak żadnej ze stron, skoro liczba obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS jest tak wysoka.
Największą grupę osób zatrudnionych w Polsce stanowią Ukraińcy. Osób tej narodowości jest w naszym kraju zdecydowanie najwięcej, a zajmujący drugie miejsce Białorusini pozostają daleko w tyle. Oczywiście mamy też w Polsce osoby z Dalekiego Wschodu czy z Afryki, które zdecydowały się na pozostanie w naszym kraju po studiach, są też osoby z krajów unijnych, m.in. z Francji, Bułgarii czy Rumuni.
Legalizacja pracy i pobytu obcokrajowców
Przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudniać obcokrajowców, muszą pamiętać o dopełnieniu wielu istotnych formalności, w przeciwnym razie mogą sprowadzić kłopoty i na siebie, i na pracownika. Prawdą jest, że pracownik sam odpowiada za swoje działania, ale osobie, która pochodzi z innego kraju i niezbyt dobrze posługuje się językiem polskim, może być trudno zrozumieć zawiłości polskich przepisów. Dlatego to pracodawca powinien dopilnować, by wszystkie kwestie prawne zostały rozwiązane w sposób należyty.
Jak przebiega legalizacja pracy i pobytu obcokrajowców z punktu widzenia pracodawcy? Przede wszystkim musi on złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na zatrudnienie obcokrajowca. Zezwolenie składa się do wojewody odpowiedniego ze względu lokalizację firmy. Aby takie zezwolenie mogło zostać wydane, należy wcześniej określić wysokość wynagrodzenia, jakie otrzyma obcokrajowiec. Nie może ono być niższe aniżeli wynagrodzenie osób polskiej narodowości wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku. Poza tym, zanim wojewoda wyda zezwolenie, pozyskuje od starosty informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy. Jeśli formalności zostaną spełnione, wojewoda może wydać zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Wydaje się je na czas nieokreślony nie dłuższy niż 3 lata z możliwością przedłużenia.
Radca prawny Łódź – pomoc w zawieraniu umów o pracę z cudzoziemcami
Jeżeli przedsiębiorca nie wie, jak sporządzić wniosek do wojewody, ani w jaki sposób zawrzeć umowę o pracę z cudzoziemcem, pomocy udzieli mu kancelaria prawna. Adwokat może być przydatny szczególnie teraz, gdy do Polski przybyło wielu Ukraińców, nierzadko bez wymaganych prawem dokumentów.