Strona głównaPrawoAkcyza w Polsce - garść informacji

Akcyza w Polsce – garść informacji

Akcyza w Polsce

Akcyza nakładana na różnego rodzaju towary i dobra w Polsce ciągle ulega zmianie. W zależności od rządzącego rządu zazwyczaj idzie do góry. Jak obecnie wygląda podatek pośredni nakładany na towary w Polsce. Jaka jest akcyza w Polsce i ile wynosi w poszczególnych przypadkach. Które towary mają najwyższą, a które najniższą akcyzę. Czasami nie jesteśmy do końca świadomi, ale kupując za coraz większe kwoty papierosy tak naprawdę większą część przeznaczamy właśnie na ten podatek.

W naszym kraju objęte akcyzą są takie wyroby jak: wyroby tytoniowe, alkoholowe, wyroby energetyczne, energia elektryczna oraz samochody osobowe. Kupując wymienione artykuły w ich cenie zawarta jest właśnie akcyza. W Polsce banderole i etykiety akcyzowe produkuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Są tak opatentowane, aby nikt nie był w stanie ich podrobić.

W przypadku napojów alkoholowych najwyższą akcyzą opatrzone są różnego rodzaju alkohole etylowe, na kolejnym miejscu są wina, piwa natomiast mają najniższą akcyzę. Co ciekawe niskoalkoholowe cydry opatrzone są akcyzą, jaka przysługuje winom. Dlatego też stosunkowo cydry są o wiele droższe od piw. Natomiast jeśli chodzi o wyroby tytoniowe, najwyższą akcyzę w Polsce płacimy w przypadku cygar i cygaretek, niższą w przypadku papierosów, natomiast najniższą płacimy kupując tytoń w paczkach. W przypadku zakupu aut osobowych wyższa akcyza przysługuje samochodom o pojemności silnika przekraczającej dwa tysiące centymetrów sześciennych.

Jeśli chodzi o liczby to akcyza różni się zdecydowanie w przypadku różnych towarów, jak już wyżej wspomniano. Akcyza w Polsce na benzynę wynosi 1540 złotych na 1000 litrów. Jeśli chodzi o akcyzę nałożoną na alkohol etylowy to wynosi ona 5704 złotych na hektolitr, natomiast dla porównania akcyza nałożona na piwo to tylko ponad siedem złotych za hektolitr. Papierosy są artykułem w przypadku, którego rekordowo wzrasta corocznie akcyza. Obecnie wynosi ona prawie 207 złotych za każde tysiąc sztuk i aż 31,41% od ceny detalicznej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments