Strona głównaPoradyGrzywna za wykroczenie – co warto wiedzieć

Grzywna za wykroczenie – co warto wiedzieć

Grzywna – co to jest

Wiele osób zna termin grzywna a nawet używa go na co dzień. Niewiele osób jednak potrafi dokładnie określić czy zdefiniować czym jest grzywna. Warto zatem poświęcić trochę czasu i przeanalizować temat grzywny, aby nieznajomość prawa lub przepisów w przyszłości nam nie zagroziła. Znając nasze prawa i obowiązki, w tym także te dotyczące obszaru prawa kryminalnego możemy poczuć się pewniej i bezpiecznej w naszym codziennym życiu. Przecież tak naprawdę nigdy nie wiemy co może nas spotkać i w jaki sposób prawo może zmienić nasze życie. Warto być zatem z prawem na bieżąco.

Czym jest grzywna? Grzywna to przede wszystkim kara kryminalna o charakterze majątkowym orzekana w sprawach dotyczących różnego rodzaju wykroczeń. Istnieją dwie podstawowe formy grzywny. Mamy grzywnę kwotową, która oznacza że skazana osoba decyzją sądu musi zapłacić  określoną kwotę pieniężną. Natomiast drugi rodzaj grzywna to grzywna, która jest orzekana w stawkach dziennych. Taka grzywna jest obliczana na podstawie możliwości zarobkowych osoby skazanej.

Grzywna za wykroczenie – praktyczne informacje

Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niezapłacony mandat, który jest przecież formą grzywny może mieć poważne konsekwencje. Co więcej wiele osób często bagatelizuje sytuacje i ignoruje kolejne wezwania do zapłaty. Zgodnie z właściwymi przepisami niezapłacenie kary grzywny może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli ściągnięcie grzywny z jakichś powodów nie jest możliwe kara grzywny może zostać zmieniona przez sąd na karę pracy społecznie użytecznej. Obowiązek pracy społecznej może trwać minimum tydzień  a maksimum 2 miesiące. Co ciekawe, jeśli skazana osoba nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej taka kara może zostać zamieniona na karę aresztu. Areszt nie może trwać dłużej niż 30 dni. Istnieją również wyjątki, które powodują, że dana osoba nie może zostać skazana na karę aresztu. Do tych wyjątków należy kalectwo oraz dramatyczna sytuacja rodzinna.

Bez względu na sytuacje rodzinną i możliwości finansowe zawsze warto jednak jak najszybciej spłacać wszystkie zasądzone kary majątkowe tak by nie mieć kłopotów w przyszłości. Nigdy nie wiadomo jak nasza sytuacja może się zmienić i w jaki sposób zwykły niezapłacony mandat może zmienić nasze życie.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments