Strona głównaPoradyIle kosztuje podział majątku po rozwodzie?

Ile kosztuje podział majątku po rozwodzie?

Trwające postępowanie rozwodowe to trudny i bolesny czas, zwłaszcza jeśli decyzja o rozstaniu nie została podjęta wspólnie, a zaskoczyła jednego z małżonków. Jeśli został złożony pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, oczekiwanie na wyrok orzekający rozwód może się przeciągać. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli małżonkowie walczą o majątek i małoletnie dzieci. W postępowaniu rozwodowym nie zawsze da się rozwiązać kwestię podziału majątku, czasem konieczne jest otwieranie kolejnych spraw. Zdarza się też, że byli małżonkowie dogadują się już po rozwodzie i dzielą majątek u notariusza. Ile kosztuje podział majątku po rozwodzie?

Wspólny majątek małżonków

Wspólność majątkowa małżonków powstaje w chwili zawarcia związku małżeńskiego, ale w jej skład nie wchodzą dobra zdobyte przed ślubem, dlatego małżeństwa z krótkim stażem, które nie zdążyły zgromadzić wspólnego majątku, mogą rozwieść się bez większych problemów. Jednak w sytuacji, gdy małżonkowie mają wspólne nieruchomości, oszczędności czy pojazdy, konieczny będzie podział wspólnego majątku.

Sąd w postępowaniu rozwodowym może na wniosek małżonków dokonać podziału majątku wspólnego. Jest jeden warunek – przeprowadzenie podziału majątku nie może spowodować nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Niestety w wielu przypadkach istnieje ryzyko przeciągania sprawy rozwodowej, dlatego majątek dzielony jest dopiero po rozwodzie. Można to zrobić na kilka sposobów, dlatego nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje podział majątku po rozwodzie.

Podział majątku po rozwodzie – możliwości

Nieuregulowana kwestia podziału majątku może być poważnym problemem, gdy któreś z byłych małżonków postępuje nieuczciwie i marnotrawi wspólne pieniądze albo próbuje sprzedać dobra zdobyte wspólnymi siłami w trakcie trwania małżeństwa. Dlatego im wcześniej majątek zostanie podzielony, tym lepiej. Jak tego dokonać? Jedną z możliwości jest złożenie wniosku o podział w sądzie rejonowym. Chodzi o sąd właściwy ze względu na miejsce położenia majątku.

Ile kosztuje podział majątku w sądzie?

Za złożenie wniosku należy uiścić opłatę w wysokości 1000 złotych. Natomiast w sytuacji, gdy małżonkowie przedstawią wspólny projekt podziału, opłata od wniosku jest niższa i wynosi 300 zł. Koszty sądowe mogą wzrosnąć, jeśli konieczne będzie powołanie biegłego, albo zostanie wdrożona mediacja. Radca prawny może doradzić małżonkowi lub małżonkom, jak przeprowadzić postępowanie, by było to najtańsze. Co do zasady każdy z uczestników postępowania ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

Podział majątku po rozwodzie u notariusza

Byli małżonkowie mogą zawrzeć umowę o podział majątku wspólnego. W sytuacji, gdy w grę wchodzi nieruchomość, konieczna jest wizyta u notariusza. Akt notarialny bez przeprowadzania sprawy sądowej może zostać spisany tylko wówczas, jeśli małżonkowie są zgodni co do składu majątku wspólnego i jego podziału. Ile kosztuje notarialny podział majątku? Wysokość wynagrodzenia notariusza zależy od wartości dzielonego majątku wspólnego.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments