Firmy, które w ciągu roku zawierają wiele kontraktów handlowych i realizują duże inwestycje, mogą potrzebować pomocy prawnika znacznie częściej, niż niewielkie przedsiębiorstwa, skupiające się na lokalnym biznesie. Nierzadko zdarza się, że duże firmy mają prawników na wyłączność, natomiast w przypadku mniejszych biznesów własny prawnik w firmie występuje rzadziej. Radca prawny czy adwokat może zajmować się kompleksową obsługą prawną firmy, ale oprócz tego doglądać innych spraw, oczywiście dbając o brak występowania konfliktu interesów.
Obsługa prawna przedsiębiorstw
Wpisując w wyszukiwarkę hasło prawnik w firmie, dość szybko zaobserwujemy, że powstało na ten temat wiele publikacji. Część kierowana jest do przedsiębiorców i sugeruje im, w jakich sytuacjach rzeczywiście opłaca się stworzyć dla prawnika osobne stanowisko pracy w firmie. Druga część kierowana jest do prawników, którzy dotychczas pracowali wyłącznie w kancelariach prawnych i nie do końca wiedzą, czy decydując się na pracę dla jednego klienta, rzeczywiście polepszą swój los.
Prawnik na etacie czy współpraca z kancelarią prawną?
Z punktu widzenia przedsiębiorcy, posiadanie własnego prawnika jest opcją atrakcyjną i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Przedsiębiorca ma pewność, że prawnik jest zaangażowany wyłącznie w sprawy firmy, dobrze zna jej sytuację i będzie uparcie dążyć do rozwiązania każdego problemu. Niestety za taki komfort trzeba słono zapłacić, dlatego w wielu sytuacjach prawnik w firmie jest osobą dochodzącą, a nie zatrudnioną na stałe. Kompleksową obsługą prawną firmy na korzystnych dla obu stron warunkach może zająć się radca prawny z dobrej kancelarii radcowskiej. Taka forma współpracy jest bardzo lubiana przez przedsiębiorców, których nie stać na utworzenie osobnego stanowiska pracy dla prawnika, a jednocześnie chcą mieć pewność, że sprawy firmy są w dobrych rękach i pod stałą kontrolą.
Prawnik w firmie – kiedy jest potrzebny?
Prawnik potrzebny jest za każdym razem, gdy trzeba wyjaśnić zawiłości prawa gospodarczego, prawa pracy, prawa handlowego, prawa spółek itd. Poradnictwo prawna to jednak tylko jedna z form współpracy, ponieważ równie często potrzebna jest pomoc przy sporządzaniu umów, statutów i innych dokumentów zgodnych z literą prawa. Zdarza się też, że prawnik bierze udział w negocjacjach warunków umowy. Firma może liczyć na prawnika także wtedy, gdy musi domagać się swoich praw w sądzie, walczyć o odszkodowania i swoje dobre imię. Prawnicy mogą w imieniu swoich klientów prowadzić spory sądowe, co zaoszczędzi przedsiębiorcy czasu i nerwów. Prawnik w firmie może interweniować również w sprawach wewnętrznych, np. dotyczących pracowników, strajków, mobbingu. Okazuje się zatem, że współpraca z dobrym prawnikiem jest niezbędna dla sprawnego funkcjonowania działalności.