Strona głównaPrawoRodzaje umowy – prawo w praktyce

Rodzaje umowy – prawo w praktyce

Umowa i jej rodzaje

Umowa to w zasadzie podstawa naszego społeczeństwa, a tak naprawdę każdego rodzaju społeczeństwa lub grupy. Tam gdzie mamy do czynienia z interakcją dwóch i więcej osób mamy do czynienia z pewnego rodzaju umową. Chodzi tutaj głównie o fakt, że każda interakcja polega na negocjowaniu, na dawaniu i braniu. Tego typu rzeczy zawsze podlegają jakiejś umowie. W przeszłości wszystko opierało się na umowach ustanych, dzisiaj w dobie wartościującej pismo mamy umowy pisemne. Mimo faktu, że dzisiaj rodzaje umowy są naprawdę bardzo skomplikowane jej założenie i cel pozostają takie same. Nie ma zatem znaczenia czy mówimy o umowach o pracę, umowach kupna-sprzedaży czy innego typu umowach, w każdej z nich zasada jest prosta. Dwie osoby decydują się na jakieś działanie i postanawiają je po prostu uregulować zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

Rodzaje umowę w praktyce

Mimo, że cel i strony umowy na pierwszy rzut oka wydają się naprawdę proste do zrozumienia, warto wiedzieć jakie rodzaje umów mamy do wyboru, czym dane rodzaje umowy się charakteryzują i na co konkretnie zwracać uwagę. Warto także zaznaczyć, że już różne rodzaje umowy z góry niejako definiują działania i warunki takiej umowy. Wystarczy choćby pomyśleć o umowach dotyczących pracy. W przypadku pracy rodzaje umowy to przede wszystkim: umowa o pracę ( tutaj dodatkowe na czas określony, nieokreślony lub okres próbny), umowy cywilno-prawne (a zatem popularne umowy zlecenia lub umowy o dzieło), czy tez inne rodzaje umów takie jak na przykład umowa uaktywniająca dla niań. Umowa uaktywniająca to rodzaj umowy o świadczenie usług, której dokładne zasady są regulowane w ramach kodeksu cywilnego w częściach dotyczących umowy zlecenia.

Powyższe przykłady to tylko kilka z podstawowych opcji dotyczących rodzaju umowy z zakresu pracy i świadczenia usług. To jednak wystarczy by uzmysłowić sobie jak wiele różnych rodzajów umów istnieje w obrębie jednego tylko zakresu działalności człowieka. Umowy to z pewnością fascynujący dział prawa, który warto szerzej poznać.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments