Jak wygląda kontrola drogowa i kto ma prawo ją przeprowadzić?
Zatrzymanie pojazdu może mieć różne przyczyny. Zawsze jednak powinno być wyraźnie sygnalizowane i odbywać się w miejscu bezpiecznym. Kontrola drogowa kojarzona jest zwykle z umundurowanymi policjantami, choć uprawnionych do jej przeprowadzanie jest znacznie więcej osób.
Jak wygląda kontrola drogowa?
Kontrola drogowa w standardowej formie wygląda tak, że umundurowany policjant, stojąc w odpowiedniej odległości, daje znak do zatrzymania pojazdu. Sygnały mogą być podawane tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką. Jeśli widoczność jest ograniczona, policjant może użyć latarki ze światłem czerwonym bądź tarczy do zatrzymywania pojazdów wyposażonej w czerwony odblask. Zatrzymanie pojazdu można również przeprowadzić z jadącego radiowozu, za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych. Policjanci muszą pamiętać o wydawaniu sygnałów, które będą prawidłowo i na czas odebrane przez kierującego pojazdem.
Jeśli widzimy umundurowanego policjanta, wiemy z kim mamy do czynienia, co znacznie ułatwia sprawę. Do przedstawicieli innych zawodów kierowcy nie mają zaufania i nie wiedzą jak zachować się w sytuacji zatrzymania pojazdu przez osobę ubraną w inny strój. Osoba przeprowadzająca kontrolę drogowa powinna przedstawić się z imienia i nazwiska, podać swój stopień i okazać legitymację służbową. Ważną kwestią jest także podanie przyczyny zatrzymania. Kontrola drogowa może być przyczyną sama w sobie – zatrzymany kierowca nie koniecznie musiał popełnić przewinienie.
Kontrola drogowa może odbywać się o każdej porze i w każdym, bezpiecznym miejscu. Umundurowani funkcjonariusze mogą zatrzymywać auta zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym.
Kto jest uprawniony do przeprowadzania kontroli drogowej?
Pojazd, obok funkcjonariuszy policji, zatrzymać mogą także przedstawiciele służb wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Należą do nich:
– strażnicy miejscy i gminni,
– inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego,
– funkcjonariusze Straży Granicznej,
– celnicy,
– strażnicy leśni i straż parku,
– osoby kierujące ruchem z upoważnienia zarządcy drogi (ubrane w kamizelkę odblaskową).