Prawnik to zawód uznawany za prestiżowy i dobrze płatny. Prawnicy cieszą się zaufaniem społecznym, większość osób z góry zakłada, że zawsze działają w dobrej wierze i zgodnie z przepisami prawa, jak i ogólnie przyjętymi zasadami moralnymi. Droga do uzyskania zawodu prawnika jest długa, ale opłaca się ją pokonać choćby po to, by móc cieszyć się godziwymi zarobkami. Jaka jest ich wysokość? Ile zarabia prawnik w kancelarii prawnej, a ile, gdy podejmuje pracę na etacie w większej firmie?
Prawo piątym najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce
Nie każdy, kto chciałby zostać prawnikiem, rzeczywiście może zdobyć ten zawód. Prawnikami mogą być osoby o określonych predyspozycjach i cechach osobowości. Osoby odpowiedzialne, skrupulatne, systematyczne i konsekwentne. Osoby, które nie boją się wyrażać własnego zdania, a jednocześnie mają w sobie wiele empatii i życzliwości. Należy pamiętać też o tym, że osoba, która chce zdobyć zawód prawnika, musi się dużo uczyć. Nie powinna mieć trudności z przyswajaniem nowej wiedzy. Nie chodzi jedynie o wiedzę zdobywaną na studiach i w trakcie aplikacji. Prawnik uczy się przez całe życie, bo przepisy prawa nieustannie się zmieniają.
Osoby, które maja predyspozycje do wykonywania zawodu prawnika, powinny skierować swoje kroki na uczelnię wyższą oferującą studia na kierunkach prawniczych. Studia prawnicze w Polsce trwają pięć lat i są to studia jednolite magisterskie, co oznacza, że po trzech latach nie zdobywa się licencjata i nie ma możliwości kontynuowania studiów na innym kierunku. Poza tym studia prawnicze prowadzone są wyłącznie w formie dziennej i wieczorowej, nie da się skończyć prawa zaocznie. Mimo to jest ono jednym z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce.
Ile zarabia prawnik po studiach prawniczych?
Zarobki po pięcioletnich studiach prawniczych nie kształtują się na szczególnie wysokim poziomie. Magister prawa co prawda może otworzyć kancelarię prawniczą i udzielać porad prawnych, ale społeczeństwo ma ograniczone zaufanie do prawników bez aplikacji. Ludzie wolą, gdy ich problemem zajmie się adwokat albo radca prawny.
Jeśli prawnik z tytułem magistra chce kontynuować karierę w tym kierunku i mieć szansę na wysokie zarobki w przyszłości, powinien rozpocząć aplikację oraz staż w kancelarii adwokackiej lub radcowskiej (w zależności od wybranej aplikacji). W Polsce mamy kilka aplikacji prawniczych, a wśród nich wyszczególniamy najpopularniejsze aplikacje trzyletnie: adwokacką, radcowską, sędziowską i prokuratorską. Inne aplikacje prawnicze to: komornicza (2 lata), notarialna (3,5 roku), legislacyjna (1 rok), rzecznikowska (3 lata) oraz kuratorska (1 rok).
Zarobki prawnika po zdaniu egzaminu zawodowego
Aplikacja kończy się egzaminem. Pozytywny wynik egzaminu daje prawo do wykonywania zawodu adwokata, czy też radcy prawnego. Osoba po aplikacji może otworzyć własną, profesjonalną kancelarię prawną, dołączyć do innego zespołu, albo podjąć pracę na etacie w dużej firmie, wymagającej ciągłego wsparcia prawnego. To, ile może zarobić prawnik w kancelarii, a ile u zewnętrznego pracodawcy, nie powinno być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze formy działalności.